Günde 1 Kase Yoğurt Yerseniz Ne Olur ?

Sağlık/Hastalıklar 26 Nisan 2017
440

Yoğurt bulabileceğiniz en sağlıklı ve en faydalı besinlerin başında yer alıyor. Ama bahsettiğim yoğurt ev yapımı bizzat kendinizin yapmış olduğu yoğurt. Marketten aldığınız yoğurdun içerisinde çok fazla katkı maddesi olduğu için faydasından çok zararı var. Kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın. Bunun için de ev yapımı yoğurt mayası kullanın yine. Günde 1 kase yoğurt yemek pek çok sorunun oluşmadan önlenmesine yardımcı olur. Peki günde 1 kase yoğurt yemenin faydaları nelerdir ?

Sindirime Yardımcı Olur

sindirim_sistemi

Yoğurdun en çok bilinen faydası sindirime yardımcı olmasıdır. Sütün yoğurda dönüşmesi işlemi sırasında mayalanmayı sağlayan bakteriler, vücudun sindirim işlemini yapan bakterilerle aynıdır. Probiyotik deyimini mutlaka duymuşsunuzdur. Probiyotik bakteriler bizim sağlığımız açısından son derece önemlidir. Ve bu probiyotik bakteriler doğal şekilde ev yapımı yoğurdun içinde bulunurlar. Eğer bağırsak ve sindirim problemleri yaşıyorsanız günlük beslenme listenize yoğurdu mutlaka ekleyin.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

bagisiklik_sistemi

Vücudunuza bile bile bakteri girmesini sağlamak size biraz tuhaf gelebilir. Ama bakterilerin de iyi ve kötü olanları vardır. Yoğurt vücudumuza yararlı faydalı bakterileri içeren besinlerdendir. Yoğurt sindirim sistemini düzenlediği gibi, bağışıklık sistemini de güçlendirir ve hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar. Yoğurt özellikle soğuk algınlığı ve mide virüslerine karşı son derece faydalıdır.

Tansiyonu Düşürür

tansiyonu_dusuren_besinler

Yüksek kalori ve yağ içeren besinler tansiyon yüksekliğinin en büyük nedenlerindendir. Gün içinde 2- porsiyon az yağlı yoğurt tüketmek ya da genel süt ürünlerini beslenme listenize eklemek tansiyonunuzu düşürmeye ve dengelemeye yardımcı olacaktır. Süt ve süt ürünleri kalsiyum içerir ve kalsiyum tansiyonu dengelemek için son derece önemlidir.

Kemik Erimesi Riskine Karşı Korur

kemik_erimesine_faydali_besinler

Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda daha sık görülen kemik erimesi vücuttaki östrojen eksikliğinden kaynaklanır. Vücudun östrojen eksikliğini gidermek için ise, bol miktarda kalsiyum almaları gerekir. Kalsiyum yoğurtta bol miktarda bulunur. Gülük beslenme listesine yoğurt eklemek kemiklerin güçlenmesi için de son derece önemlidir.

Tokluk Hissi Verir

tokluk_hissi_veren_besinler

Diyetlerin vazgeçilmezi yoğurt tokluk hissi vermesi nedeni ile tercih edilmektedir. Açlık hissettiğinizde yoğurt yemek açlık hissini giderecektir. Bazı kişilerde yemek yeseler dahi açlık hissi olur. Bunun nedeni ise, karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenmektir. Yani protein ve lif bakımından yetersiz besinleri tüketmektir. Yoğurt çok yoğun şekilde protein içerir. Vücudun proteini sindirmesi oldukça zaman alır. Bu sayede de daha uzun süre tok kalırsınız. Beslenme diyetinizde yoğurt, yağsız et ve yeşil yapraklı sebzeleri mutlaka bulundurmanız gerekir.

Maya Mantarlarının Sebep Olduğu Enfeksiyonlardan Korur

vajinal_kandida

Maya mantarları yoğurdun içinde bol miktarda bulunur. Ve yoğurdu günlük olarak tüketmeniz vücudun alt kısımlarında oluşabilecek enfeksiyonları önler. Vajinal kandida bakterisi pek çok kadından görülen bir hastalıktır. Yoğurdun içinde bulunan bakteriler vajinal bölgedeki PH seviyesini düşürür ve kandida enfeksiyonlarından sizi korur.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Günde 1 Kase Yoğurt Yerseniz Ne Olur ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar