Hamile Kalma Şansını Artıran Yiyecekler

Dünyaya geliş amacımız neslin çoğalması. Bazı insanlar normal yollardan, herhangi bir tedaviye başvurmadan çocuk sahibi olabiliyor iken, bazı çiftler onlar kadar şanslı değil. Çeşitli tedaviler sonucu ya bebek sahibi olabiliyorlar ya da tedavilerin sonuç vermesini bekliyorlar. Aslına bakarsanız, bilim adamları yakın bir gelecekte, normal yollardan bebek sahibi olmanın oldukça zor olacağı konusunda hem fikirler. Teknolojinin ve tıbbın gelişmesi ile pek çok farklı yöntem deneyen anne baba adayları başta suni dölleme ve tüp bebek olmak üzere pek çok kısırlık tedavisi alarak çocuk sahibi olmaya çalışıyorlar. Bütün bu tedavilerin yanı sıra, beslenmenin de hamile kalma şansını büyük oranda artırdığı kanıtlanmış bir gerçek. Bu makalemizde, hamile kalma şansını artıran yiyecekler konusunda size bir kaç öneri sunmak isteriz. Bu öneriler Amerika yapılan bir araştırma sonrasında çıkarılmış üreme reçetesi olarak adından söz ettiriyor.

Hamile Kalma Şansını Artıran Yiyecekler

Bazı besinleri hamile kalma şansını yüksek oranda artırdığı belirlenmiş. Bu besinleri düzenli olarak, sağlıklı bir beslenme programı içinde tüketmeniz, bebek sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Hamile kalmaya yardımcı besinler nelermiş hep birlikte görelim.

turuncgiller

Meyveler

Antioksidan içeren pek çok meyve, üreme sağlığı açısından da son derece faydalı. Meyve yumurta ve sperm kalitesi artırarak hamile kalma şansını yükseltebilir. Özellikle C vitamini açısından zengin olan turunçgiller yumurta ve sperm hücrelerini korur. Aynı zamanda yumurtlama problemi olan anne adaylarında doğurganlığı artırır. Bebek sahibi olmak isteyen kadınların günde 3 porsiyon portakal, limon, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller tüketmesi gerekir. Hamileler için özel bir meyve yoktur ama embriyo gelişimi için çeşit çeşit bol ve farklı meyve tüketmek bebeğin gelişimi için de faydalıdır.

Protein

Hamile kalmaya çalışırken protein çok önemli rol oynar. Et, baklagiller, fasulye, yumurta ve kümes hayvanları protein kaynağı olduğu için hamile kalmayı kolaylaştırır. Bebek gelişiminde iyi kaynaklardan protein almak gereklidir.

yesil_yaprakli_sebzeler

Sebzeler

Organik ve taze sebzeler de hamile kalmaya yardımcı besinler arasındadır. Yumurtanın döllenmesine yardımcı olmak ve vücutta östrojen hormonunu düzenlemek için günde 2 porsiyon taze, kurutulmuş, konserve ya da dondurulmuş sebze tüketilmesi gerekir. Özellikle, A vitamini bakımından zengin olan karnabahar, brokoli ve lahana bebek sahibi olmak isteyen bütün kadınların beslenme listesinde bulunmalı ve düzenli olarak tüketilmelidir.

Tahıllar

Tam buğday, yulaf ezmesi, mısır unu, tam tahıllı mısır, kahverengi pirinç, yulaf gibi kompleks karbonhidratlar hamile kalma ve yumurtlamayı şansını artırır. Ayrıca bol lif içermeleri bakımında da çok faydalıdır.

balik_sitiridye

Balık ve İstiridye

Haftada yenilecek 2 porsiyon yağlı balık hamile kalma şansını artırır. Çünkü balık vitamin ve mineral açısından son derece zengindir. Omega-3 yağ asidi büyümekte olan ceninin sinir sisteminin gelişimi için de önemlidir. Uskumru, somon, sardalye, hamsi, alabalık gibi yağlı balıklar haftada 1-2 kez tüketilmelidir. Çinko eksikliğinde yumurta oluşumunu yavaşladığı ve hamile kalma şansını azalttığı bilinen bir gerçektir. Bu sebeple çinko bakımından zengin olan istiridye de mutlaka beslenme menüsünde yer almalıdır.

Süt Ürünleri

Kalsiyum açısından zengin olan süt, kadınlar için önemli bir mineral kaynağıdır. Süt, peynir, dondurma ve yoğurt gibi süt ürünleri kemik güçlendirir. Aynı zamanda üreme sistemine verimli çalışması için yardımcı olur.

demir_iceren_besinler

Demir İçeren Besinler

Demir hamile kalmak ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için en gerekli bir bileşendir. Bu sebeple de doktorlar gebelik öncesinde ve sonrasında demir takviyesi tedavisi verirler. Demir yumurtalıkları uyarır. Demir açısından zengin gıdalar; yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar, ekmek, kurutulmuş meyve, bakliyat ve narenciyedir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Hamile Kalma Şansını Artıran Yiyecekler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar