HAMİLELİKTE BESLENME

Hamilelikte Beslenme
Hamileler Ne Yemeli,Hamilelikte Hangi Balıklar Yenmeli,Gebelikte Beslenme,Ge
belikte Nasıl Beslenilmeli,Gebelikte Nasıl Beslenmeli,Hamilelikte Nasıl Beslenmeli, Hamileler nasıl beslenmeli
Beslenmek her zaman önemli bir konu olmuştur…. Ama gebelikte beslenme ayrı bir önem taşır. Bazı anne adaylarında, bulantı ve diğer sorunlar nedeni ile biraz daha zor olsa da, normal hayattaki beslenme düzeninizi tamamen deiştirmek zorunda bile kalabilirsiniz. Hamileler nasıl beslenmeli anne adyaları tarından en çok merek edilen konulardan bir tanesi. Biz de sizler için, küçük bir araştırma yaptık… İşte sizlere, Gebelikte Nasıl beslenmeli sorusunun cevabı….

Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

Hamileler Ne Yemeli,Hamilelikte Hangi Balıklar Yenmeli,Gebelikte Beslenme,Gebelikte Nasıl Beslenilmeli,Gebelikte Nasıl Beslenmeli,Hamilelikte Nasıl Beslenmeli, Hamileler nasıl beslenmeli
* Mutlaka ve mutlaka iyi bir kahvaltı yapmak gereklidir. Bunun yanı sıra, az miktarda ve sık sık yemek yemeniz, aana öğünlerin arasına ara öğünler koymanız, çok fazla kilo almanızı önlemek açısından da son derece fayda sağlayacaktır.
* Tam tahıllı ürünler B vitamini ve folik asit açısından zengindir. Hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Tükettiğiniz ekmeği tam tahıllı, pirinç yerine bulgur pilavını tercih edin. Diyetisyen Özlem Sert Aydın
* Ara öğünlerde uygun miktarda badem tüketin.Badem, kalsiyum, magnezyum ve çinkodan zengindir. Badem hem bizi sakinleştirir hem de bebeğin beyin gelişimi için önemlidir.
* Yumurta anne sütüne en yakın besindir, çok besleyicidir. Yumurtayı gün aşırı ve organik tüketmeye çalışın.
Hamilelikte Hangi Balıklar Yenmeli
* Haftada en az 2 kez deniz balığı tüketin. Balık omega-3 ve iyottan da zengin olması nedeniyle bebeğin zeka gelişimi için çok önemlidir.
* Demir eksikliği de hamilelerde çok sık görülmekte, yağsız et veya kurubaklagiller yanında C vitamininden zengin besinlere ağırlık verilmeli.
* Anne adaylarında yine sıklıkla görülen ödem sorunu için tuz ve şekerden uzak durmak ve su tüketimini artırmak önemlidir.
 * Meyve suyu, özellikle hazır ürünler hamileler için elzem değildir meyveyi meyve olarak yemek hem vitamin hem de lif açısından daha faydalı olacaktır.
* Meyve ve sebzelerin mümkünse organik olanlarını tüketin. Sebzelerin de yeşil olanlarını tercih etmek hem folik asit hem de kalsiyum için önemli.
*Hamileliğin ilk aylarında görülen kabızlık sorununun çözülmesi için her öğün salata veya sebze yemeği tüketilmeli, günde 2-2,5 lt su içilmelidir.
*Süt ve yoğurt kalsiyumdan zengin en elzem besin öğeleri ve günde toplam 4 porsiyon olacak şekilde tüketilmelidir, özellikle yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirmekte, sindirim sistemini çalıştırmaktadır.
*Kalsiyumun emilimini artırmak için D vitamini de gereklidir, bu nedenle günde 20 dakika güneş enerjisi almak önemli.
*Anne adayları alkol, kafein içeren içecekler,suni tatlandırıcılar, fast-food tarzı besinler, mısır şurubu içeren yiyecekler, çiğ etten yapılan sushi veya çiğ köfte, beyaz unlu mamullerden uzak durmalıdırlar.
*Kızartma yerine besinler ızgara, haşlama veya fırın olarak tercih edilmeli, yemek piştikten sonra üzerine sıvıyağ ilave edilmelidir.
*En önemlisi hamilelik süresince zayıflama diyeti yapılmamalı, fazla kilo alımını önlemek için illaki sağlıklı beslenilmelidir.
Hamileler Ne Yemeli,Hamilelikte Hangi Balıklar Yenmeli,Gebelikte Beslenme,Gebelikte Nasıl Beslenilmeli,Gebelikte Nasıl Beslenmeli,Hamilelikte Nasıl Beslenmeli, Hamileler nasıl beslenmeli

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“HAMİLELİKTE BESLENME” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar