Hiç Yıkanmasaydık Ya da Çok Sık Yıkansaydık Ne Olurdu ?

Sağlık/Hastalıklar 30 Nisan 2016
409

Temizlik kişisel bakımla başlar. Su ve sabun hayatımızın vazgeçilmezidir. Bir de bunun tersini düşünün. Su yok, sabun yok, temizlik yok. Böyle bir hayat yaşamanın nasıl olduğunu düşünebiliyor musunuz ? Bu şekilde bir hayat isterseniz yaşayabilirsiniz Hiç yıkanmayan adam vardı. Bir dönem sosyal medyada ve görsel medyada oldukça uzun süreli haber olmuştu. Peki hiç yıkanmazsak ya da çok fazla yıkanırsak ne olur ?

Hiç Yıkanmazsak Ne Olur ?

yikanmanin_faydalari

İnsan teninde binden fazla bakteri ve 80 kadar mantar türü bulunur. Bu mikroorganizmaların önemli bir kısmı insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. Bu faydalı bakteriler, kötü bakterileri kovar ve cilt salgılarını parçalayıp cildin doğal yollardan nemlenmesini sağlar. Fakat cilt her zaman kendi başına bakterilerle başa çıkamaz. Bu durumda kişinin kendi kişisel bakıma dikkat ederek ilk yapması gereken şeyi yani yıkanma işlemini yapması gerekir. Düzenli olarak yıkanmayan kişiler, ağız,burun ya da göz gibi organlarına dokunduğunda hastalık yapan mikroorganizmaları da cilt üzerinde vücuda taşımış olurlar.

60_yildir_hic_yikanmayan_adam

Ayrıca hiç yıkanmamak, ciltteki iyi ve kötü mikroorganizma dengesini bozacağı için cilt enfeksiyonları meydana gelir. Özellikle mantar ve akne gibi cilt rahatsızlıkları olan kişiler için durum daha da tehlikelidir. Çünkü, tüm kirlilik, ter, ölü hücreler ve cilt yağı cilt üzerinde birikmektedir. Bu sebeple cilt rahatsızlıklarının kronik hale gelmesine neden olabilirsiniz. Uzun süre yıkanmama işi daha da ileri boyuta taşınırsa ihmal edilmiş cilt sendromu adlı cilt rahatsızlığı baş göstermeye başlayacaktır. Yağ, keratin, ter ve kir cilt yüzeyinde birikeceğinden, ciltte kalın ve kahverengi bir tabaka oluşur. En son olarak da elbette vücudunuzda herkesi rahatsız edecek ve sizin toplumdan dışlanmanıza sebep olacak kötü kokular yaymaya başlarsınız.

Çok Fazla Yıkanırsak Ne Olur ?

cok_fazla_yikanmanim_zararlari

Çok az tıkanmak gibi, çok fazla yıkanmak da sakıncalı. Çok fazla yıkanmak, vücudumuzdaki faydalı bakterilerin yok olmasına neden olur. Bu sa cildin kurumasına ve çatlamasına neden olur. Bu da cildi cilt enfeksiyonlarına karşı daha açık hale getirir. Peki hangi aralıkta yıkanmak daha doğrudur. Eğer masa başında ve çok da hareketli olmayan bir hayat tarzınız varsa, iki günde bir yıkanmak yeterlidir. Ancak çok fazla hareketli bir insansanız ve çok terliyorsanız günlü yıkanmak daha doğru bir davranış olacaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Hiç Yıkanmasaydık Ya da Çok Sık Yıkansaydık Ne Olurdu ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar