Hint Yağının Faydaları ve Zararları

Şifalı Bitkiler 15 Mart 2015
912

Hint yağı son önemlerde hem sağlık hem de güzellik için kullanılan mucizevi bitkisel yağlardan bir tanesi. Özellikle saç bakımı konusundaki faydaları ile bilinen hint yağının saça ve cilde faydalarının yanı sıra sağlık açısından olan faydaları da hiç yabana atılacak gibi değil. Vücut enfeksiyonlarından tutun da göz rahatsızlıklarına kadar pek çok derde deva olan hint yağı, bitkinin tohumlarından elde edilen açık sarı renkli bir yağdır. Hint yağı çeşitli rahatsızlıklarda, alternatif tıpta sıklıkla kullanılmaktadır. Hint yağının faydaları içerisinde bulunan doymamaış yağ asitleri ile sağlanmaktadır. Hint yağının sağlık açısından yararlarından istifade etmek için hem dahili hem de harici kullanımları mevcuttur. Romatizma, artrit veya gut gibi hastalıklardan kaynaklanan ağrıları gidermek için hint yağı dışarıdan masaj yapmak sureti ile uygulanır. Bakteri artışına bağlı sindirim sistemi rahatsızlıkları için ise dahili kullanım önerilmektedir. Özellikle kabızlık problemi için laksetif etki göstererek bağırsakların boşaltılmasına ve kabızlığın giderilmesine fayda sağlar. Makalemizin diğer bölümlerinde hint yağının saça faydaları, hint yağının cilde faydaları,hint yağının yararları ve hint yağının zararları üzerine sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

Hint Yağının Faydaları/Yararları

hint_yaginin_faydalari_ve_zararlari

 • Dahili kullanımda kabızlık problemini çözer.
 • Harici kullanımda, romatizma, artrit,gut gibi hastalıklardan kaynaklanan ağrılarda rahatlama sağlar.
 • Düzenli olarak kullanılırsa adet sancılarının ve düzensizliklerinin giderilmesinde fayda sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar.
 • MS, parkinson, beyin felci gibi hastalıkların tedavisinde yardımcıdır.
 • Göze giren yabancı maddelerin çıkarılmasında kullanılır. Ayrıca göz kapağında çıkan arpacık ya da yağ bezelerinin enfeksiyonunun tedavisi için kullanılmaktadır.Arpacık için günde 2-3 defa arpacığın üzerine doğrudan uygulanabilir.
 • Hin ağının kirpiklere direkt olarak uygulanması kirpiklerin gürleşmesini ve kalınlaşmasını sağlar.

Hint Yağının Cilde Faydaları

hint_yaginin_cilde_faydalari

 • Anti bakteriyel ve anti fungal olması nedeni ile çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Cilt ülseri, saç kıran, kaşıntılı ve döküntülü deri hastalıklarının tedavi edilmesini sağlar.
 • Kuru ciltler için çok iyi bir nemlendiricidir.
 • Özellikle kış mevsiminde sıklıkla rastlanan  ayak ve topuk çatlaklarının giderilmesinde çok etkilidir. Hint yağının bu etkisinden faydalanmak için ayaklarınızı kısas süre sıcak suyun içinde bekletip hint yağı ile masaj yapmanız gerekmektedir.
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar için de hint yağı son derece faydalıdır. Cildin esnek ve pürüzsüz olmasını sağlarken kolojen ve elastin üretimini destekler.

Hint Yağının Saça Faydaları/Yararları

hint_yaginin_saca_faydalari

 • Hint yağı saç bakımı için en önemli bitkisel yağlardan bir tanesidir. Saçlı deride meydana gelen ve saç dökülmesine neden olan çeşitli enfeksiyonların tedavisini sağlar.
 • Kuru ve pullu saç derisine uygulandığında nemlendirme sağlayarak bu tip problemlerin çözümlenmesini sağlar.
 • Kepek ve bitlerin saçtan temizlenmesinde oldukça etkilidir.
 • Saç köklerini güçlendirerek saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar.

Parlaklığını kaybetmiş ve yıpranmış saçların canlanmasını sağlayan mükemmel bir saç bakım kremidir. Bu etkiden faydalanmak üzere, tatlı badem yağı ile hint yağını eşit oranda karıştırıp saç diplerine ve saç uçlarına masaj yapılarak uygulanmalıdır. 1 saat bekledikten sonra saçlar bol ılık su ve saç tipine uygun bir şampuanla temizlenmelidir.

Hint Yağının Zararları

Hint yağı gerekli ve önerilen dozlarda kullanıldığında zararları olan bir yağ değildir. Anacak, hint yağının zararları konusunda sizi uyarmak istediğimiz bir kaç önemli konu mevcut. Özellikle gebelik ve emzirme dönemlerinde,sağlık problmelerinin altta yatan nedenini öğrenmeyen kişilerde kullanılması zararları artırmaktadır. Saydığımız grupta bulunan kişilerin doktora danışmadan hint yağını kullanması bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Kullanmandan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Hint yağının kullanımı sonrasında, karın ağrısı, ishal, bulantı ve kusma gibi şikayetler olabilir. Bu tip şikayetler olduğunda derhal bir sağlık kurumuna başvurmanızda fayda vardır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Hint Yağının Faydaları ve Zararları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar