İnsanların Hepsinde Olan 16 Şaşırtıcı Özellik

Güncel/Aktuel, Sağlık/Hastalıklar 16 Aralık 2015
759

Her insan birbirinden farklıdır, ama yaradılış itibari ile her insanda bulunan ve kesinlikle değiştirilemeyecek özellikler mevcuttur. Bunlar vücudumuzdaki çeşitli organların özellikleridir ve bizim genetiğimizi belirler. İnsanların parmak izlerinin birbirine benzemediğini ve herkesin farklı bir parmak izi olduğunu hepimiz biliyor. Peki dil izinin de parmak izi gibi eşsiz olduğunu ve kimliğinizin saptanmasında kullanılabildiğini biliyor muydunuz ? Yada ince bağırsakların yetişkin bir insan boyundan 4 kat daha uzun olduğunu. Ya da doğduğumuzda daha fazla olan kemik sayımızın yetişkin bir insan olduğumuzda azaldığını.. Bunlar gibi, her insanın vücudunda olan ve yetişkin olduktan sonra değişen pek çok insan özelliği var. Ben bu gün ilginç bulduğum bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Burada okuyacağınız ilginç bilgilerin belki pek çoğunu duydunuz. Ya da hiç birini duymadınız. Bilemiyorum. Ama insanın kendi vücudu hakkında bilgiler edinmesinin hiç bir sakıncası yok öyle değil mi ? Şimdi sizlerle her insanda bulunan 16 ilginç özelliğin detaylarını paylaşacağım.

Dil İzi

dil_izi_farklimidir

Her insanda tıpkı parmak izi gibi dil izi de benzersiz ve tektir. Yani başka birinini dil izinden farklıdır. Kimliğinizin öğrenilmesini istemiyorsanız dilinizi saklamanızı öneririm.

Deri Dökülmesi

deri_dokulmesi

Evde genellikle evcil hayvanların tüy dökmesinden şikayet edilir Ama durum sadece evcil hayvanlarla sınırlı değildir. Evcil hayvanlar tüy döküyor. İnsanlar ise deri döküntüsünü etrafa saçıyor. 70 yaşına kadar bir insanın döktüğü deri miktarı 48 kg gibi bir miktarı buluyor. Bu da yılda 680 gr gibi bir rakama denk geliyor.

Kemik Sayısı

insan_vucudundaki_kemik_sayisi

Yetişkin insanlarda bir bebekten daha az kemik bulunduğunu biliyor muydunuz ? Bir bebek doğduğunda yaklaşık olarak 350 adet kemikle doğuyor. Ama büyüme döneminde bu kemikler eriyip birbirine kaynıyor ve yetişkinlerdeki kemik sayısı da bu nedenle azalıyor. Geriye kalan kemik sayısı ise 260 oluyor.

Yeni Mide

mide_yenilenmesi

Midenin dış tabakasındaki mukozanın ömrü çok kısa olduğundan dolayı 3-4 günde bir yenileniyor. Eğer bu yenilenme sağlanmaz ise, midenize giden yiyecekleri eritmek için salgılanan güçlü mide asitleri midemize de zarar verirdi.

Koku Hatırlama

koku_hatirlamak

Burnumuz her ne kadar köpeklerin burnu kadar hassas olmasa da 50 bin farklı kokuyu hatırlayabilecek özellikte.

Uzun Bağırsak

ince_bagirsak

İnce bağırsağın uzunluğu, yetişkin bir insanın boyundan 4 kat daha uzundur. İnce bağırsağın geriye katlanma özelliğinde dolayı karnımızın içinde kolaylıkla durmasını sağlıyor. Eğer katlanmasaydı, – metre uzunluğundaki bağırsaklar karnımızın içine sığmazdı elbette.

Bakteri

cilt

İnsan vücudunu kaplayan cildin her metrekaresinde  32 milyon bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler cilt için gereklidir.Bu bakterilerin büyük bir çoğunluğu da zararsızdır.

Vücut Kokusunun Kaynağı

ayak_kokusu

Bir çift ayakta 500 bin adet ter bezi bulunur. Ve bu ter bezlerinden gün içerisinde yarım litre ter çıkabilir. Bu duru aslında insanların en çok da ayaklarından terlediğini bir göstergesidir.

Hapşırma Hızı

hapsirik

Hapşırık eylemi gerçekleştiğinde havada saatte 160 km gibi büyük bir hızla gidebilir.

Kan Ağırlığı

kan_damarlari

Kan hücreleri iki yanı çukur diskler şeklindedir. Bu kanı taşıyan damarların toplam uzunluğu ise, tüm vücutta 96 bin 560 km olarak belirlenmiştir. Kalp bütün vücuda her gün 7 bin 571 litre kan pompalamaktadır.

Tükürük Miktarı

tukuruk

Bir insanın ürettiği tükürük miktarı içinde rahatlıkla yüzebileceğiniz bir havuzu dolduracak kadar çoktur. Yani net bir rakam vermek gerekirse bir insan hayatı boyunca 25 bin litre tükürük üretmektedir. Bu miktar da bir değil iki yüzme havuzunu rahatlıkla dolduracak sıvı miktarına denk gelmektedir.

Horlama Sesi

horlamak

Kişiler 60 lı yaşlara geldiğinde horlamaya başlıyor. Bu oran kadınlarda %40 iken, erkeklerde %60 olarak görülüyor. Normal horlama sesi 60 desibel iken bazı kişilerde horlama sesi 80 desibele kadar çıkabiliyor. 80 desibel havalı bir matkabın çıkardığı ses miktarına eşit. Üstelik 85 desibelin üzerinde duyulan sesler insan kulağına zarar veriyor.

Saç Rengi ve Sayısı

sarisin_kadinlar

Sarışın kadınların daha fazla saça sahip olduğunu duymuşmuydunuz. Saç rengi saç sıklığının ne yoğunlukta olduğu konusunda da bilgi veren bir özellik. İnsanlarda normalde 100 bin saç kılı bulunurken bu rakam sarışınlarda 146 bin olarak kendini gösteriyor. Siyah renk saçlara sahip olanlarda 110 bin, kahverengi renkte saçlara sahip olanlarda ise 100 bin saç kılı bulunuyor.

Tırnak Gelişimi

tirnaklar

El tırnaklarının ayak tırnaklarından daha fazla uzaması normal bir durumdur. Çünkü ellerimizi daha fazla kullandığımızdan dolayı, el tırnakları ayak tırnaklarına göre daha hızlı uzarlar. el tırnakları 0.5-.0.6 mm uzar ve kesilmez ise, bir yılda 2-3 cm uzamış olurlar. Ayak tırnaklarının uzama süresi el tırnaklarına göre 4 kat daha yavaştır. En hızlı uzayan tırnak ise, orta parmağın tırnağıdır.

Baş Ağırlığı

bas_agirligi

İnsanlar doğduğunda baş, vücudun toplam ağırlığının dörtte biridir. Yetişkinlikte ise bu oran toplam uzunluğun 8 de biri kadar bir ağırlıkta olur.

Uyku İhtiyacı

uykusuzluk

Bir insan haftalarca bir şey yemeden hayatta kalabilir ama 11 gün uymaz ise, hayatta kalmayı başaramaz.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“İnsanların Hepsinde Olan 16 Şaşırtıcı Özellik” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar