KALP ROMATİZMASI

Hastalıklar 30 Ocak 2010
2065

Kalp romatizması nedir,?
Kalp kapaklarının hastalığıdır.
Kalp romatizmasının nedenleri :
En önemli nedeni romatizmadır. Diğer nedenler arasında, frengi, damar sertliği, doğuştan olan kapak hastalıklarıdır. Hastalanan kapaklar, ya tam kapanmaz veya onarım dokusundan ötürü daralır.
Kalp romatizması Öldürür mü?
Tedavi edilmemesi durumunda, kapak hastalığının sonuçları, kalp yetmezliği ve hasta kapaklann enfekte olmasıdır. Yani sonuç evet oluyor…
Kalp Romatizması Neden Oluşur?
Romatizma, iyi tedavi edilmeyecek olursa; kalbin içindeki kapakçıklara yerleşir. Burada bahsedilen yaşlılıkta görülen romatizma değil daha çok genç yaşlarda karşılaşılan ve bir boğaz enfeksiyonu ile başlayan akut romatizmal ateş olarak isimlendirilen hastalıktır.
Boğazda yerleşmiş olan mikroplar iyi tedavi edilemediğinde vücut bu mikroplar ile savaşırken kalbe ve böbreklere de zarar verebilmektedir. Özellikle de kalp kapakçıkları sıklıkla bu hastalıktan etkilenebilmektedir. Bu kapakçıklardan; en fazla mitral kapakçık etkilenir ve daralıp, sertleşir, büzülür.
Daha çok kadınlarda görülen kalp romatizması sonucu ortaya çıkan hastalığa mitral darlığı veya mitral stenoz denir. Kalp kapakçıklarından en çok etkilenen ikinci kapak ise aort kapaktır. Bu kapakların birinde veya birden fazlasında darlık (stenoz) veya yetmezlik veya her ikisi bir arada bulunabilir.
Kalp Romatizmasının Belirtileri ;
Hastada nefes darlığı, kuru öksürük, sık sık soğuk alma, morarma, el ve ayaklarda üşüme ve yorgunluk görülür.
Kalp Romatizması Tedavisi;
Tedavinin başarısını garantileyen ilk şart erken teşhistir. Kalp romatizmasının en önemli tedavisi istirahat ve vücudu yeni mikrobik enfeksiyonlardan korumaktır. Bu arada vücuttaki streptokokların neden olduğu enfeksiyonu iyileştirmek için antibiyotik tedavisi de uygulanmalıdır.
Kalp romatizmasına iyi gelen bitkiler ;
* Bir çay fincanı kaynar suyun içine, ince kıyılmış iki çay kaşığı kuşkonmaz katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Böbreklerinden ya da idrar yollanndan rahatsız olanlann kullanmaları sakıncalıdır.
* On tane taze maydanoz sapı yapraklan ile birlikte, bir litre şaraba (kırmızı veya beyaz olması önemli değildir.) eklendikten sonra, bir veya iki yemek kaşığı üzüm sirkesi katılıp, kısık ateşte on dakika kaynatılarak üzerine 300 gram süzme bal ilave edilip dört dakika daha kaynatılmaya devam edilir ardından süzülerek içi saf alkolle yıkanarak temizlenmiş daha büyük bir şişenin içine dökülerek ağzı sıkıca kapatılıp hava alabileceği yerlere balmumu dökülerek saklanır. Gerektiğinde günde üç kez ikişer yemek kaşığı alınarak kullanılır.
* İki litre suyun içine, birer adet kereviz ve pırasa küçük küçük doğranıp süzüldükten sonra suyuna çok az miktarda tuz bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir su bardağı limon suyu katılıp günde iki kez, sabah kahvaltılarından yanm saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı karanfil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“KALP ROMATİZMASI” hakkında 5 yorum var

 • fatma

  bnde klü romatizması var.ve cokkkkkk korkkuyrm..s

 • fatma

  kalp romatizması dıcektım.s

 • mehmet

  benim oğlum 6 yaşında ve kalp romatizması teşhisi konuldu kordizon tedavisi görüyor sonuçları ne olur iyileşirmi

 • Mesude

  Kardesim 11 yasinda ve kalp romati,zmasi kapagini curutmus . ikigun once ogrendik ve cok korkuyoruz gercekten iyi gelkecek seyleri onerin lutfen

 • admin

  Sayın okurumuz. Öncelikle kardeşinize geçmiş olsun dilekerimi iletmek isterim. Rabbim acil şifalar versin. Bu web sayfasındaki makaleler bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Zaten makelemizde de kalp romatizması ile ilgili genel bilgiler sunulmuştur. En doğru tedavi yöntemini hekiminiz belirleyebilir. Muayene ve kontrollerini aksatmazsanız tibbi tedavisi de hekimiz tarafından uygulanacaktır. Bu gibi bir durumda size bitkisel bir öneride bulunmak istemem. Çünkü bitkiler sadede bazı durumlarda ek tedavi sağlayablilir. Esas olan moder tıbbi tedavidir.

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar