KALP KRİZİNİN SEBEPLERİ

Kalp Krizi Sebepleri
Kalp Krizi Belirtileri ve Sebepleri

Kalp Krizinin Sebepleri

Kalp Krizi Belirtileri,Kalp Krizinin Belirtileri, KalpKrizi Semptomları,Kalp Krizi,Kalp Krizi Nedir,Kalp Krizine Sebep Olan Etmenler, Kalp Krizi Nedenleri,Kalp Krizi Neden Olur,Kalp Krizi Nedenleri
Kalp Krizi, Kalp Krizi Nedir ?
Çevremizde veya bizzat ailemizde, kalp krizi sıkça duyduğumuz ve gördüğümüz bir hastalık. Peki Kalp Kirizi Nedir? biliyor musnuz ? Tıbbi adı, Miyokard Enfarktüs olan kalp krizi, kalp kasının bir bölümünün, o bölgeye yetersiz kan akışından dolayı ölmesi veya kalıcı hasara uğraması sonucu meydana gelen bir hastalıktır.
Kalp Krizi Belirtileri,KalpKrizi Semptomları,Kalp Krizinin Belirtileri
* Sol kolda ve çene de ağrı (Bu belirti herkeste olmayabilir)
* Göğüste tam yeri belli olmayan ve sıkışma hissi uyandıran ağrı,
* Hareket etmekle artan dinlenmekle azalan ama geçmeye ve yarım saatten fazla süren ağrı,
* Ağrının yanı sıra, soğuk terleme ve bulantı,
* Bazı kişilerde şiddetli sırt ağrısı bulantı ve kusma,
* Ciddi nefes darlığı,
* Bazı hastalarda ise, ülser ve pankreatit ağrısı ile kalp krizi ağrısı karıştırılabilir. Bunun için muayenenin çok iyi yapılması gerekir.
* Özellikle diyabet hastalarında ağrı şikayeti hemen hemen hiç görülmez. Sadece soğuk terleme ve nefes darlığı şikayeti mevcuttur.
Kalp Krizi Nedenleri,Kalp Krizi Neden Olur,Kalp Krizi Nedenleri,Kalp Krizine Sebep Olan Etmenler
* Çok fazla TV izlemek. Düzenli spor yapanlarda bile, sürekli TV izlemek ve saatlerce TV karşısında oturmak, kalp krizi ve felç geçirme ihtimalini artırıyor. Çünkü, hareketsizlik kandaki yağ ve şeker seviyesini olumsuz etkiliyor. Bu sebeple, günlük yürüyüş yapmak çok önemli. Ofiste oturarak konuşmak yerine, ayakta veya gezinerek konuşmak riski azaltıyor.
* Depresif ve stresli bir hayat yaşamak, kalp krizinin en önemli nedenlerinden bir tanesi.. Stresi ve depresyonu önlemek için, yakınlarınızla konuşun ve sosyal bir insan olun. bu kalbiniz için son derece faydalıdır.
* Eğer horlama probleminiz varsa ve uyku sırasında, nefesiniz kesiliyorsa, kalp krizi açısından ciddi risk altındasınız demektir. Uyku apnesi kan basıncının yükselmesine ve kalbin uykuda daha çok çalışmasına neden olur.
* Çok şişman veya obez iseniz, kalp krizi riskiniz zayıf olan kişilre oranla kat kat daha fazladır.
* Horlamanın yanı sıra, sabahları yorgun uyanıyorsanız, mutlaka bir hekime başvurmanızı öneririm…
* Diş hastalıkları, kalp krizinini başlıca nedenlerindsen bir tanesidir. Dite oluşan bakteriler, vücuttaki iltihaplanmayı tetikler ve bu da, damarların fonksiyonlarını yeteri kadar yapamamasına neden olur.
* Yalnız yaşamak, kalp krizi lriskini artıran bir durumdur. Bazı zamanlarda, insanlar, yalnız kalmak isteyebilirler. Ama yalnız kalmak işi, yalnız yaşamaya döner ise, kalp zayıflar. Yapılan araştırmalar, arkadaşları ve aile bireyleri ile bağları iyi olan kişilerin kalplerinin daha kuvvetli olduğunu göstermiştir.
* Aşırı spor ve egzersiz yapmak kalp krizi konusunda ciddi risk oluşturmaktadır. Uzmanlar düzenli egzersiz ve sporun kalp için faydalı olduğunu her fırsatta söylüyorlar. ama, herşeyin fazlası gibi, sporun ve egzersizin fazlası da yarar değil, zarar getiriyor.
* Sigara içmek, kalp krizine sebep olan etkenlerin başında geliyor. Eğer sigara içiyorsanız, bir an önce bırakmanızı öneriyoruz… Sigara damarları tıkadığından kalp krizine neden oluyor..
* Aşırı alkol almak da tıpkı sigara gibi, aklp krizi riski konusunda, baş rollerde.. Alkol kandaki yağ oranını artırdığı için kalp krizi ve kalp durmasında,son derece etkili…
* Aşırı yemek yemek... Can boğazdan gelir, ama boğazdan da gidermiş.. herşeyin aşırısı zararlı olduğu gibi, aşırı yemek yemek de çok zararlı. Başta kalp krizi riskini artırıyor ve pek çok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Az miktarlarda ve sık öğünlerde yemek yemek hem vücut hem de kalp sağlığı açısından çok daha faydalı görülüyor.
* Kırmızı et yemek, kalbe zarar veriyoe vew kalp krizi riskini artırıyor. Çünkü, kırmızı et, yüksek oranda doymuş yağ içeriyor.
* Meyve ve sebze yememek, kalp krizi sebeplerinden bir diğeri. Çünkü, meyve ve sebzeler, kalp dotu pek çok besin maddesi içeriyor.
* Aşırı miktarda tuz tüketmek de, kalp krizi sebeplerin bir tanesi. Tuzun çok fazla tüketilmesi, tansiyon yüksekliğine ve böbrek problemlerine sebepl olduğundan, kalp krizi riskini en üst seviyeye çıkarıyor.
* Abur cubur tüketmek de kalp krizi riskini artıran önemli sebepler arasında yer alıyor. Oldukça yüksek kalorili olan bu yiyecekler, hem obezite, hem şeker, hem de tansiyonu tetikliyor ve bunlar da kalp krizine neden oluyor..
Kalp Krizi Belirtileri,Kalp Krizinin Belirtileri, KalpKrizi Semptomları,Kalp Krizi,Kalp Krizi Nedir,Kalp Krizine Sebep Olan Etmenler, Kalp Krizi Nedenleri,Kalp Krizi Neden Olur,Kalp Krizi Nedenleri

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“KALP KRİZİNİN SEBEPLERİ” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar