Kan Uyuşmazlığının Zararları

Kan Uyuşmazlığı Nedir,Kan Uyuşmazlığı Ne Demek,Kan Uyuşmazlığı Testi, Kan Uyuşmazlığının Zararları,Kan Uyuşmazlığının Sonuçları,Kan Uyuşmaz lığının Bebeğe Zararları
Bu makalemizde sizlere sağlık açısından çok önemli bir konu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Kan uyuşmazlığı. Evlenecek çiftler için son derece büyük önem taşıyan kan uyumazlığı, ileride çocuk sahibi olmak istediğinizde, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğinizin ölümü ile sonuçlanabilecek ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Kan uyuşmazlığı iğnesi ile bu sorun kolaylıkla çözülebilir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir-Kan Uyuşmazlığı Ne Demek ?

kan uyusmazligi

Kan uyuşmazlığı kan grubu ile değil kanınızda ki Rh faktörü ile ilgilidir. Yalnızca kadının Rh negatif, erkeğin ise Rh pozitif olduğu durumlarda oluşabilir.Her insan kalıtsal olarak ya Rh pozitif ya da negatiftir. Tüm gebelere erken dönemde kan grubu ve Rh etmeni tayini yapılır. Rh(+) ise (%85’i öyledir) ya da hem eşi hem kendisi Rh(-) ise sorun yoktur. Ama kendisi Rh(-), eşi Rh(+) ise gebe kadın Rh uyuşmazlığı sorununa adaydır. Gebeliği dikkatle, tıbbi gözetim altında izlenmelidir.

Kan Uyuşmazlığı Testi 

Kan Uyuşmazlığı testi, kan gruplarının tayin edilmesi ile ortaya çıkar.Kadın Rh pozitif, erkek Rh negatif uyuşmazlık yok, Kadın Rh negatif, erkek Rh negatif uyuşmazlık yok Kadın Rh pozitif , erkek Rh pozitif uyuşmazlık yok..Kan uyuşmazlığının varlığının bilinmesi gebelik öncesinde veya gebeliğin başlangıcında gerekli tedbirlerin alınarak ortaya çıkabilecek rahatsız edici durumları engeller.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi-Kan Uyuşmazlığı İğnesi

Kan Uyuşmazlığı Problemi var ise, gebelik oluşunca, sonucu kürtaj olsun doğum olsun, 72 saat içinde Rheogam (Anti D) uygulanması yapılması şarttır.

Kan Uyuşmazlığının Zararları,Kan Uyuşmazlığının Sonuçları-Kan Uyuşmazlığının Bebeğe Zararları

kan_uyusmazliginin_zararlari

•En önemlisi her iki tarafın evlilik öncesi muayeneye gitmeleridir Erkeğin ve kadının cinsel bir anormalliği yani sağlıklı bir cinsel yaşantıyı engelliyecek problemleri var mı, varsa ve mümkünse bunun düzeltilmesi.
•Herhangi bir bulaşıcı hastalık var mı ( sarılık, cinsel yolla geçen bir hastalık, aids ve bu gibi ) varsa gerekli önlemleri alınıp, tedavi edilmesi .
•İleride sorun olabilecek herhangi bir sağlık problemi var mı. ( Gizli şeker, kalp hastalığı, hormonal bozukluk gibi )
•Bebek sahibi olmayı engelliyecek bir sebep var mı ? Erkeklerde evlenmeden önce sperm sayımı yaptırılması, kadında yumurtalıkların ve hormonal düzenin kontrol edilmesi.
•Gebelik esnasında sorun yaratabilecek kan uyuşmazlığı, kadında toksoplasma( çiğ etten geçip kırsal alanlarda yaygın bir enfeksiyondur ) gibi gebeliğin ileri ki aylarında bebeğin ölümüne sebep verebilecek bir enfeksiyonun var olup olmadığının araştırılması gerekir.
Kan Uyuşmazlığı Nedir,Kan Uyuşmazlığı Ne Demek,Kan Uyuşmazlığı Testi,Kan Uyuşmazlığının Zararları,Kan Uyuşmazlığının Sonuçları,Kan Uyuşmazlığının Bebeğe Zararları,Kan Uyuşmazlığı Tedavisi,Kan Uyuşmazlığı İğnesi

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kan Uyuşmazlığının Zararları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar