Karabasan Nedir Kimlere Çöker?

Sağlık/Hastalıklar 23 Mayıs 2015
1132

Karabasan çocukluğumda özellikle yeni doğum yapmış kadınlardan duyduğum bir hikaye idi. O zaman anlatılanlardan korkar, benim ve sevdiklerimin başına gelmemesi için dua ederdim. Şimdi bile o anlatılanlar hala ürpermeme neden olur. Karabasanın bilimsel bir açıklaması olması içimi epey rahatlattı. Peki bu karabasan gerçekte nedir ? karabasan kimlere çöker, karabasan gerçek mi, gerçekten var mıdır ,karabasan kimlere musallat olur gelin bu soruların cevaplarını birlikte görelim.

Karabasan Gerçekte Nedir ?

Uykudan uyanmak isteyip de uyanamamak, bağırmak isteyip de bağıramamak, elini kolunu kıpırdatamamak, üstüne bir şey veya birisinin oturduğu hissine kapılmak, karabasan musallat olanlar açısından meydana gelen dehşet verici durumlardır. Ama işin aslı nedir ? karabasan nedir ? Bu konunun bilimsel açıklamasını yapalım hemen. Karabasan bir çeşit uyku hastalı ve uyku felcidir. Uyumakla uyanıklık arasında yaşanan geçici bir felç durumudur. Karabasan uykunun REM döneminde yani rüya döneminde yaşanan bir davranış bozukluğudur.

karabasan_gercekte_nedir

Karabasan Gerçek mi, Karabasan Gerçekten Var mıdır ?

Karabasan denildiğinde durumu yaşayanların anlatıklarına istinaden görülen karanlık kişiler akla gelir. Beyin uyurken kaslar da uykuya dalar. Ama bazı durumlarda beyin aniden uyanır. Kaslarda ise bu uyanma gerçekleşmez. Bu durum da kaslarda geçici bir felç yaşanmasına neden olur. Karabasan gerçekte  geçici felç halinde görülen karanlık silüetlerdir. Yani karabasan gerçek mi, gerçekten var mıdır diyen okurlarımız için gerçek olmadığını ve geçici uyku felci olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

karabasan_kimlere_gelir_coker_musallat_olur

Karabasan Kimlere Çöker,Karabasan Kimlere Musallat Olur,Karabasan Kimlere Gelir

Karabasan uykunun rüya dönemi olarak adlandırılan REM döneminde oluşan ve tüm çizgili kaslarda meydana gelen geçici bir felç durumudur. Kaslarda gelişen felç sonucunda el kol hareketleri kısıtlanır. Aslında bu durum kişinin kendine zarar vermesini engellediğinden dolayı psikiyatri uzmanlarınca iyi olarak yorumlanır. Çoğu kişide, uyanmadan önce kaslardaki felç çözülür. Ama bazı kişilerde felç çözülmeden uyanma olduğu için, kişi yaşadığı korku ile halisünasyonlar görür, panik atak geçirir. Özellikle çalışan kişiler iş stresi nedeni ile daha sık karabasan görmektedirler. Uyku düzensizliği karabasanın en büyük tetikleyicisidir. Karabasan Kimlere Çöker,Karabasan Kimlere Musallat Olur,Karabasan Kimlere Gelir sorularının cevabını da kısaca verelim. Depresyon hastaları, vardiyalı çalışanlar, uyku düzeni bozuk olanlar, bazı ilaç kullanıcıları daha fazla karabasan görmektedirler.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Karabasan Nedir Kimlere Çöker?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar