KARACİĞER KANSERİ NEDİR

Hastalıklar 04 Şubat 2010
375

Karaciğer Kanseri
Karaciğer kanserleri iki grupta incelenirler, birincil karaciğer kanserleri, ikincil karaciğer kanserleri;

KARACİĞER KANSERİ
BİTKİLERİN ŞİFALI TEDAVİSİ

BİRİNCİL KARACİĞER KANSERLERİ
Birincil karaciğer kanseri 4 değişik biçimde ortaya çıkabilir.
Siroz biçimi
Birden çok ur kütlesi, karaciğerin her yanına yayılmıştır. Ya bilinen bir sirozluda, ya da süreğen alkolik bir kişide oluşur. Bu tablo karşısında kanseri düşündürecek belirtiler şunlardır;
— karaciğer bölgesinde ağrılar (sirozluda enderdir)
— sarılığın tipinin değişmesi (safra birikiminin apansızın artması)
— özellikle karaciğerin hızla büyümesi
Ama bu kanıtlardan hiç biri, teşhise kesinlik getirmez.
Büyük ur biçimi
Genellikle, karaciğer sağ lobunda tek ve büyük bir urdur. En uyarıcı belirti, çok önemli zayıflama, şiddetli yorgunluk ve sindirim bozukluklarıyla genel durumun apansızın bozulmasıdır.
Tıkayıcı biçim
Karaciğer kanserlerinin bir bölümünü oluşturur; safra kanallarından çıkar. Bu biçim yalnızca, inatçı kaşıntıların eşlik ettiği, ilerleyici bir sarılığın yerleşmesiyle kendini gösterir.
Karaciğer apsesini anımsatan biçim
Klinik belirtiler şunlardır; Ağrılı karaciğer büyüklüğü, yaygın enfeksiyon belirtileri, genel durumun ciddi bozulması.
Bu biçimlerden hangisi söz konusu olursa olsun, teşhis ancak tamamlayıcı muayenelerle doğrulanabilir.
-Biyolojik incelemeler
Karaciğer işlev testleri karaciğer yetmezliğini, safra birikimini, karaciğer hücrelerinin yıkımını ve önemli iltihap tepkileri bulunduğunu ortaya koyar.
Alfa-föto-protein denilen özel bir proteinin araştırılması büyük önem taşır. Bu protein karaciğer kanseri hastalarının yarısında bulunur. Başlı başına niteleyici bir belirti sayılabilir.
Evrim süresince ortaya çıkış tarihinin saptanması güçtür.
-Röntgen incelemeleri
-Karın içine bakma muayenesi
Bu evrede, teşhis hemen hemen kesindir; ur yüzeysel olduğu zaman karın içine bakma muayenesiyle (laparoskopi) teşhis doğrulanabilir. Tek bir kütle, ya da beyazımsı birçok düğümcük biçiminde ur görülebilir.
-Karaciğerden iğneyle örnek alma
Derindeki bir ur, karın içine bakma muayenesiyle görülmez. Karaciğerden iğneyle örnek alma (biyopsi), doku incelemesine olanak tanıyarak birincil karaciğer kanserini doğrular ve tipini belirtir. Alınan örnekte, kanserli hücreler bulunmaması, hastada kanser olmadığını kanıtlamaz.
Tedavi
Kemoterapi ve bitkisel tedavinin birlikte uygulanması ilk başvurulacak tedavi yöntemidir.

BİTKİLERİN ŞİFALI TEDAVİSİ
KARACİĞER KANSERİ

Cerrahi tedavi kuşkusuz daha etkilidir, ama çok az hastada uygulanabilir. Çünkü bir kanser, karaciğerin 2 lobunu kapladığı zaman ameliyat edilemez.
İKİNCİL KARACİĞER KANSERLERİ
Kanserli hücrelerin yayılmalarına bağlıdırlar. Bedende birincil bir kanser vardır (deri, sindirim sistemi, meme,akciğer, böbrek, prostat v.b.kanserleri). Bu birincil kanserden, kana karışan kanserli hücreler, kan tarafından taşınır ve karaciğer kılcal damarlarında sıkışır kalırlar. Oradan, çoğalarak birincil kanserle aynı doku özelliklerini gösteren, ikincil diye nitelenen bir başka kanser oluştururlar. Bütün beden kanserlerinin yüzde 36’sı karaciğere yayılır. Bu da, karaciğerde, hem kapı toplardamarı, hem de karaciğer atardamarı yoluyla, geniş bir damar ağı bulunmasından ileri gelir. Karaciğer yayılması (metastazı), genellikle, genel durumun apansızın bozulmasıyla kendini gösterir. Bazı hastalarda, birincil kanser önceden bilinir ve teşhis kolaydır; birincil kanser bilinmiyorsa, teşhisi için uygulanan incelemelere başvurulur; alfa-föto-proteinin bulunmaması ve urun karın içine bakma muayenesindeki görünümü, teşhisi sağlar.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“KARACİĞER KANSERİ NEDİR” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar