Kemik Erimesi ve Kalça Kırıkları

Kadınlar yaşlandıkça, sağlıklarını korumak için ne yapmaları gerektiğini öğrenmelidirler. Menopozdan sonra kadınlarda kemik yoğunluğu azalabilir (osteoporoz adı verilen bir durum) ve kemikler kolayca kırılabilir.
ABD Ulusal Osteoporoz Vakfı, ABD’de 10 milyondan fazla insanda osteoporoz bulunduğunu hesaplamıştır. Ayrıca 19 milyon kişide düşük kemik kütlesi (osteoporoz ve kırık riskini artıran bir durum) bulunmaktadır.
JAMA’da yayımlanan bir çalışmada, belirli bir ilacın menopoz sonrası dönemdeki osteoporoz tanısı konmuş kadınlarda kırık riskinin azaltılmasındaki etkililiği incelenmiştir. Bu çalışmada ilacın 3 yıl içinde kırık riskini yaklaşık %40 azalttığı ve kemik yoğunluğunun artmasına da yardımcı olduğu gösterilmiştir.
OSTEOPOROZ VE KIRIKLARIN ÖNLENMESİNE YARDIMCI OLMAK İÇİN:
Yeterli miktarda kalsiyum (günde en az 1200 mg; örneğin bir bardak sütte yaklaşık 300 mg kalsiyum bulunmaktadır) ve D vitamini (eksiklik riski bulunanlar için günde 400-800 İÜ; örneğin, birçok süt çeşidinde 1 bardakta 100 İÜ D vitamini bulunmaktadır) alın. Düşme ve kırık riskini azaltmak için düzenli olarak ağırlık kaldırma ve kas güçlendirici egzersizler yapın (yürüme, ağırlıkla ya da kas ve kemik kütlesini artırmaya yönelik aletlerle çalışma gibi). Sigara içmekten kaçının ve sadece ılımlı miktarlarda alkol kullanın. Gerek sigara gerekse alkol, osteoporoz riskini artırmaktadır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kemik Erimesi ve Kalça Kırıkları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar