Kırmızı Muz Olur mu Demeyin! Faydalarına Çok Şaşıracaksınız!

Muzu hep sarı renkte biliriz. Peki kırmızı muz olur mu? elbette olur. Red Dacca adıyla bilinen kırmızı muz, sarı muza göre daha küçük boyutlarda olup, kabuğu kırmızı ya da mor renktedir. Olgunlaştıkça rengi daha da koyulaşmaktadır. Zaten kırmızı muz adını da kabuğundan almaktadır. Asya ve Güney Amerika’da yetiştirilmekle birlikte ülkemizde de yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Kırmızı Muzun Tadı Nasıldır?

kirmizi_muz

Kırmızı muzun tadı normal sarı muza benzemekle birlikte, biraz ahududu ve mango aromaları da içermektedir. Kırmızı muz daha çok, çikolata, bisküvi,cips, puding gibi hazır gıdalarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda kırmızı muzun unu da üretilmektedir.

Kırmızı Muzun Faydaları Nelerdir?

kirmizi_muzun_faydalari

  • Arjantin’de 3 ay süre ile gönüllü denekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, her sabah kahvaltıda kırmızı muz yiyen kadınların 3 ay sonunda kilo verdikleri gözlenmiştir.
  • Kırmızı muz doğal içeriği sayesinde antidepresan gibi görev görüp stresten koruyor.
  • Kırmızı muz sindirimi kolaylaştırması açısından da son derece faydalı bir meyvedir.
  • Kırmızı muzun içerdiği vitamin ve mineraller sarı muzda olduğu gibidir.
  • Kırmızı muzun içinde bulunan B6 vitamini sayesinde, sinirlilik, yorgunluk,kansızlık, şuur bulanıklığı ve uykusuzluk sorunlarına doğal çözüm sunar.
  • Kırmızı muzun rengi ne kadar koyu renkte ise, o derecede fazla C vitamini ve beta karoten içerir.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kırmızı Muz Olur mu Demeyin! Faydalarına Çok Şaşıracaksınız!” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar