Kolon Kanseri Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Hastalıklar 04 Şubat 2010
357

Kolon Kanseri

kolon_kanseri

Kolon diye adlandırdığımız kalın bağırsak, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki, sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra gelen kısmıdır. Özellikle, batılı ülkelerde sık karşılaşılan kolon kanseri, oldukça büyük bir öneme sahiptir. Toplumda görülme sıklığı, 10000 de 5 dolayındadır. Erkekte ve kadında eşit oranda görülen kolon kanseri, bütün kanserler içinde görülme sıklığı bakımından üçüncü sırada yer alır.

Kolon Kanseri Nedenleri

kolon_kanseri_nedenleri

Kolon kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Fakat oluşumunda etkili olan bazı çevresel ve genetik nedenler vardır. Kalıtsal etkenler bu konuda büyük öneme sahiptir. Ailesinde kolon kanseri olan kişilerde, kansere yakalanma ihtimali normalden daha yüksektir. Ayrıca, daha önceden meme ve yumurtalık kanserini geçirmiş kişilerde ve ailelerinde kolon kanseri sıklığı daha fazladır. Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis hastalığı kalıtsal hastalıklardır ve sıklıkla kolon kanserine neden olmaktadır. Bunların dışında, Ülseratif kolit ve crohn hastalığı da, kolon kanseri ihtimalini arttırır.
Beslenme, kolon kanserinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle, batı tipi diyet kanser ihtimalini arttırır. Kolon kanserinin oluşmasında, hayvansal yağların tüketiminin etkili olduğu araştırmalar sonucu saptanmıştır. Ayrıca, bazı kimyasal maddeler kanser nedenleri arasındadır. Sanayi işçilerinde, bazı fabrikalarda çalışanlarda, kolon kanseri görülmesi kimyasal maddelerin etkisini ortaya koymaktadır.

Kolon Kanseri Belirtileri

kolon_kanseri_belirtileri

Kolon kanserinin başlangıç evresinde, karında dolgunluk hissi, hafif ağrı, iştah kaybı, kilo kaybı, çabuk yorulma ve ishal ortaya çıkar. Ayrıca kabızlık olabilir. Kullanılan ilaçlara rağmen, kabızlık devam edebilir. Bu evrede, barsak henüz daralmamıştır ve belirtiler bağırsak kanseri tanısı koymak için yeterli değildir. Fakat hastada bu tip şikayetlerin olması, hastanın mutlaka incelenmesini gerektirir. Görüntüleme yöntemleri, kalın bağırsaktaki herhangi bir anormalliği ortaya koyar. Böylece, herhangi bir hastalık varsa, erken tanı konmuş olur ve hastaların geleceği açısından çok önemlidir. Başlangıç evresinde, tespit edilmeyen kolon kanseri –ki sıklıkla ülkemizde bu evrede doktora başvurulmadığından saptanamaz- ilerler ve kalın barsak daralmaya başlar. Daralma ortaya çıkarsa, bağırsaktan dışkı geçişi zorlaşır. Bağırsaktaki maddeler burada birikmeye başlar ve atılamaz. Bağırsak kokuşması ortaya çıkar. Bağırsak içeriği, bağırsağın kasılma sonucu ilerlemek ister, fakat kanser kitlesi yüzünden bu işlem çok zordur. Bu yüzden hastada önce kabızlık daha sonra ağrı atakları başlar.
Kolon kanseri tedavi edilmez ve daha da ilerlerse belirtiler ağırlaşır. Yorgunluk, kilo ve iştah kaybı belirginleşir. Hasta hiçbir şey yemek istemez. Kansızlık ortaya çıkar ve hastanın rengi atar. Bağırsak tamamen kapanır. Birkaç gün bu şekilde sürer. Daha sonra, kanser kitlesi biraz delinir ve bağırsak içeriği atılabilir. Fakat bu olay, her zaman böyle sürmez. Bir iki defadan sonra, bağırsak hiç açılmamak üzere kapanır. Hastanın durumu oldukça ağırlaşır. Kana zehirli maddelerin geçişi başlar. Bu dönemde, başvuran hastaların karınları açılır ve tümörün ameliyatla alınıp alınamayacağı kararlaştırılır. Bu evrede, tümörün çıkarılması çok zordur.

Tanısı

kolon_kanseri_tanisi

Hastalığın tanısı, günümüzde oldukça kolaydır. Kolonoskopi ile hastanın bütün kalın barsağı görüntülenir. Bu sırada, polip varsa alınır ve incelenir. Risk altındaki kişiler ve polip alınan kişiler Kolonoskopi ile takip edilir. Doktorun gerekli gördüğü sıklıkta bu işlem tekrarlanır. Diğer bir yöntem, video görüntüleme ile yapılan sigmoidoskopidir. Kolonun alt bölgesinin incelenmesinde kullanılır. Ayrıca, gaitada gizli kan araştırılır. Yani dışkıda kan arama yöntemi ile dışkıda saptanması zor olan az miktardaki kanamalar saptanır. Bunların dışında, gerekirse bağırsaktan parça alınır ve incelenir.

Tedavisi

kolon_kanseri_tedavisi

Kolon kanserinde, ilk düşünülen tedavi cerrahidir. Tümörlü olan kısım, cerrahi yöntemlerle çıkarılır. Daha sonra, bağırsağın çıkarılan yerinin alt ve üst tarafı birbirine bağlanır. Eğer, kanser anüse yakın bir yere yerleşmişse, bu bölgenin kısa olması, ameliyatın şeklini değiştirir. Bu ameliyatta, anüs tümüyle çıkarılır ve kolon, karın duvarına bağlanır. Radyoterapi tedavisi, kolon kanserinde kullanılmaz. Kemoterapi, hastalara ameliyattan sonra uygulanabilir.
Son yıllarda, tüm kanser tedavilerinde olduğu gibi, bitkisel tedavi önem kazanmış ve büyük başarılar elde edilmiştir. Bitkisel ürünler, ameliyat öncesi ve sonrası kullanılabilirler.

Kolon Kanserinden Korunmak İçin Uygulamanız Gereken 5 Önemli Davranış

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kolon Kanseri Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar