Korku Dolu İçeriğe Sahip Olduğundan Dolayı Dünyada Yasaklanan 8 Kitap

Güncel/Aktuel 12 Şubat 2016
280

Dünyaca ünlü bazı kitaplar herkes tarafından bilinmekte. Belki bu gün size isimlerini vereceğim kitapları siz de okudunuz ya da beyaz perdeye uyarlanan filmini izlediniz. Pek çoğu da adını bildiğiniz eserler. Harry Potter,Alice Harikalar Diyarında, Don Kişot gibi hepimizin bildiği kitaplar. Ama bu kitapların dünyada pek çok yerde farklı gerekçelerle yasaklandığını pek bilen yok sanırım. Evet Pek çok film uyarlaması bulunun dünyaca ünlü bu kitaplar yasaklanmış durumda. Aynı şey sanırım filmler için geçerli değil. Bu gün size dünyada yasaklanmış olan kitaplardan 8 tanesini tanıtmak istiyorum. Bakalım yasaklanma gerekçeleri nelermiş ?

Mein Kampf

mein_kampf_adolf_hitler

Adolf Hitler’in yazmış olduğu bu kitap, okuyan kişilerin nazi akımından etkilenmesinden dolayı yasaklanmıştır. Fakat bu kitapla ilgili yanlış bilinen şey, sabun yapımında bahsettiğidir. Kitapta buna dair bir bilgi yoktur.

Harry Potter

harry_potter

Ülkemizde de pek çok filmi yayınlanan Harry Potter, Amerika’da satanistliği nitelendirdiği için yasaklanmıştır. Ülkemizde ise, bu yönde herhangi bir duyum veya algılama mevcut değil.

Davinci Şifresi

davinci_sifresi

%70’i Müslüman olan Libya’da Davinci Şifresi, Hristiyanlığa saldırıda bulunduğu gerekçesi ile yasaklanmış. Büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede bu sebeple yasaklanması ilginç doğrusu.

Don Kişot

don_kisot

Çocukların ilk okuduğu kitaplardan bir tanesi olan Don Kişot hayır severliğin değersizleştirildiği gerekçesi ile yasaklanmış. Don Kişot nedeni ile hayır sever insanlar yetişmiyormuş..

Amerikan Sapığı

amerikan_sapigi

Bu kitap da beyaz perdeye aktarılmış ve filmi çok ses getirmişti. Kitapta işlenen cinayetler kan donduran cinsten ve son derece ayrıntılı olduğundan yasaklanmıştır.

Alice Harikalar Diyarında

alice_harikalar_diyarinda

Beyaz perdeye aktarılan kitap, çizgi film, animasyon ve sinema versiyonu ile pek çok defa hayranları tarafından izlenen bir eser. Kitabın yasaklanma sebebi ise, gelecek neslin hayvanlar ve insanların eşit tutulmaması.

The Spycather

the_spycather

Bu kitap, İngiliz istihbarat örgütünün marifetlerini ortaya çıkardığı için, 1987 de yasaklanmıştır. Derin devlet hakkında kitap yazma fikrine hiç de sıcak bakmamışlar anlaşılan.

Hayvan Çiftliği

hayvan_ciftligi

İkinci Dünya savaşında yazılamış olan bu siyasi kitap, Stalin’in konumunu güçlendirmemek adına yayınlanmamış ve yasaklanmıştır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Korku Dolu İçeriğe Sahip Olduğundan Dolayı Dünyada Yasaklanan 8 Kitap” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
108

Sponsor Bağlantılar