Limon Yağının Saça ve Cilde Faydaları

Limonun bol C vitamini içerdiğini ve sağlık açısından sayısız faydası olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Özellikle kış ayalarında, çaya, salataya veya içeceklerin içine katılarak kullanılan limon grip ve soğuk algınlığı açısından da iyi bir şifa kaynağı. Limon, kendisi, suyu, kabuğu ile vitamin ve şifa kaynağı. Peki limondan elde edilen limon yağı ne işe yarar biliyor musunuz, Limon yağının faydaları, sağlık ve güzellik olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Aromatik yağlar olarak geçen ve aromaterapide kullanılan yağların başında gelen limon yağı, saça ve cilde sağladığı yararların yanında iyi bir antiseptik olması nedeni ile de kullanılan şifalı yağlardan bir tanesi olma özelliğini, geçmişten günümüze hala koruyor. Limon yağını, cilt sıkılaştırmaktan tutun da, aknelerin tedavisine kadar, dişlerinizi beyazlatmaktan tutun da selülitin tedavisine kadar pek çok iş için kullanabilirsiniz. Sağlık alanında ise, limon yağının faydaları arasında, şişikleri ve şişlikten meydana gelen ağrıyı dindirmek bulunuyor. Doğanın bize bahşetmiş olduğu bu mucize limon yağının yararları/faydaları nelerdir konusunda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

limon_yaginin_saca_ve_cilde_faydalariLimon Yağının Faydaları/Yararları

 • Limon yağının sağlık açısından faydaları kısmında, vücut şişliklerine sağladığı yararlar başta geliyor. Vücutta oluşan şişliklere sabah akşam birer damla limon yağı sürüp ovalamak şişliği giderdiği gibi, şişlikten kaynaklanan ağrı da keser.
 • Limon yağının sağlık açısından yararları arasında, yine pek çok kişinin muzdarip olduğu selülitleri geçirmesi geliyor. Selülit her ne kadar estetik bir problem olarak düşünülse de ciddi bir sağlık problemi olduğundan dolayı, selülitli bölgeye bir kaç damla limon yağı ile masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandıracak, hücrelerdeki toksinin dışarı atılmasını sağlayacak ve sizi rahatsız edici selülitli görünümden kurtaracaktır.  Selülit için limon yağı kullanacaksanız zeytinyağı, portakal yağı ve zencefil yağının içine ölçeğinizin 1/4’ü kadar limon yağı ekleyerek, aşağıdan yukarıya doğru masaj yağmak kaydı ile uygulamanız gerekmektedir.

Limon Yağının Cilde Faydaları/Yararları

 • Ciltte bulunan siğilleri sabah akşam olmak üzere limon yağı ile ovalamak siğillerin geçmesini sağlar. limon_yaginin_saca_ve_cilde_yararlari
 • Limon yağı ile cilde masaj yapmak, cilt gözeneklerini açarak ciltteki yağı dengeler ve sivilce oluşumunu önler.
 • Banyo yaptığınız küveti suyla doldurup içine bir kaç damla limon yağı katarsanız, kan dolaşımı artar ve cildiniz çok daha sağlıklı ve parlak görünür.
 • Diş ve diş eti lekelerini geçirmek için, 1-2 damla limon yağı ile diş ve diş etlerini ovmanız yeterli olacaktır.
 • Limon yağı ile ele yapılan masaj sayesinde elleriniz yumuşacık olur, aynı zamanda tırnaklarınızın sertleşmesini sağlar.
 • Cilt için iyi bir toniktir. Cildi temizler gözenekleri kirden arındırır. Aynı zamanda da akne oluşumunu önler.
 • Cilde limon yağı ile masaj yapılırsa, cildi canlandırır ve ferahlatır.
 • Yağlı ciltlerde fazla yağ salgılanmasını engeller.
 • Ayak topuklarına limon yağı ile masaj yapılırsa, topuk çatlaklarını iyileştirir ve ayaklarınızın yumuşak olmasını sağlar.

Limon Yağının Saça Faydaları/Yararları

 • Limon yağı saça uygulandığında saçlara canlılık ve parlaklık verir.
 • Limon yağı uzun süreli kullanıldığında, açık renkli saçlarda güneşin altında saç rengini açıcı özelliği vardır. Saç rengini açmak için kullanacaksanız, güneş banyosu ardından besleyici bakım kremi kulanmanız gerekir.
 • Saçın fazla yağını dengeler.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Limon Yağının Saça ve Cilde Faydaları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar