Maden Suyunun Faydaları ve Zararları

Sağlık/Hastalıklar 11 Mayıs 2015
479

Maden suyunu genellikle hazmettirici olarak kullanıyoruz. Ama sağlık açısından pek çok faydası bulunan maden suyunun sadece hazmettirici olarak değil sağlıklı kalmak amacı ile günde 2 defa tüketilmesi gerekiyor. En azından uzmanların önerisi bu yönde. Peki maden suyunu bu kadar önemli ve sağlıklı kılan şey nedir ? Elbette maden suyunun içinde bulunan mineraller ve yararlı maddeler. Maden suyunun içinde bulunan mineraller ve yararlı maddeler ile bu minerallerin faydaları konusunda sizleri kısaca bilgilendirelim. Ardından da maden suyunun zararları konusuda sizlere bir kaç hatırlatmada bulunalım.

Maden Suyunun İçinde Bulunan Mineraller/Maddeler ve Faydaları

Günlük mineral ihtiyacını karşılamak amacı ile günde 2 adet maden suyu içilmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, maden suyunun faydaları konusundan sıklıkla bahsediyorlar. Maden suyunun içinde sağlığımız açısında son derece önemli faydaları bulunan bir çok mineraller ve maddeler bulunuyor. Bu mineraller ve maddelerin isimleri ile faydalarını maddeler halinde sizlere hatırlatalım.

maden_suyun_icindeki_mineraller

Magnezyum

Maden suyunun içinde de tıpkı normal içme suyunun içinde olduğu gibi magnezyum bulunuyor. Magnezyum , kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlarken,  kas ve sinir sisteminin uyarılmasını sağlar. Ayrıca kalp hastalıklarına neden olan damarlarda kalsiyum birikimi ve yağ birikimini önlemekte önemli rol oynar.

Sodyum

Maden suyunun içerisinde bulunan sodyum kas kasılmalarının düzenlenmesine ve sinir sisteminin uyarılmasına fayda sağlayan bir mineraldir. Hücre zarında oluşan iyin değişimine yardımcı olur.

Kalsiyum

Kalsiyum kemik ve diş sağlığı için en gerekli ve önemli mineraldir. Maden suyunun içinde bulunan kalsiyum da,  kemik kırılmalarını ve kayıplarını engeller.

maden_suyun_faydalari_ve_zararlari

Bikarbonat

Bi karbonat tıpkı içme suyunda olduğu gibi maden suyunda da bulunan önemli maddelerden bir tanesidir. Özellikle vücuttaki asit dengesi sağlaması açısından gereklidir. Mide bağırsak hastalıklarına karşı koruma sağlar. Şeker hastalığının tedavisinde ve böbrek taşı oluşumun önlenmesinde oldukça önemli rolü vardır.

Sülfat

Maden suyunun içinde bulunan yararlı maddelerden bir tanesi de sülfattır. Bağırsakların ve safra kesesinin düzenli çalışmasında önemli rol oynar. Hamilelikte düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Maden Suyunun Zararları

Makalemizin bu bölümünde de sizlere maden suyunun zararları konusundan bahsedeceğiz. Maden suyu özellikle tansiyon hastaları için önerilmemektedir. İçerisinde bulunan sodyum nedeni ile tansiyonun daha da fazla yükselmesine sebep olmaktadır. Ayrıca, maden suyunun bardakta içilmesi, bakteri üremesi ve içinde bulunan doğal gazın yok olması nedeni ile önerilmiyor. Maden suyunun kendi şişesinden içilmesi gerekiyor.

 

 

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Maden Suyunun Faydaları ve Zararları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar