Magnezyum Eksikliğiniz Olduğunu Gösteren 5 Önemli Belirti

Sağlık/Hastalıklar 23 Ocak 2017
349

Magnezyum minerali vücudun en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden bir tanesidir. Magnezyum eksikliği pek çok sağlık problemine neden olur. Aslına bakarsanız sağlıklı ve iyi bir beslenme programı ile vücudumuza giren magnezyum miktarını dengelemek mümkündür. Ama artık günümüzde değişmiş olan beslenme alışkanlıkları, hazır gıdalarda kullanılan bazı maddeler ve tarımda kullanılan suni gübre ve bazı tarım ilaçları besinlerin içinde bulunan magnezyumu da baltalamış durumda. Bu gün sizlere vücudun yapı taşlarından bir tanesi olan magnezyum eksikliği konusunda bilgiler vereceğim. Magnezyum eksikliği yaşadığınızı gösteren 5 önemli belirti konusunda sizleri uyarmak isterim.

Kas Rahatsızlıkları

magnezyum_eksikligi

Magnezyum vücudumuz için kritik göreve sahip minerallerden bir tanesi. Hücrelerimizin enerji deposunu oluşturan magnezyum vücutta protein üretilmesine ve yeni hücrelerin yapımından önemli rol oynar. Ayrıca kaslarda kasılma ve gevşemesinde, sindirimi güçlendirilmesinde, kan basıncının düzenlenmesinde ve vücutta 330 den fazla enzimin üretilmesinde önemli bir görevi vardır. Eğer magnezyum eksikliği yaşıyorsanız. vücutta uyuşma, karıncalanma, ani kasılmalar ve kramplar, kas ağrıları yaşamanız çok normaldir.

Kalp Damar Hastalıkları

kalp_damar_hastaliklari

Koroner kalp hastalıklarından tutun da kalp ritminde bozulmaya kadar, göğüs ağrıları ve yüksek tansiyonda dahil pek çok kalp rahatsızlığı magnezyum eksikliğine bağlıdır. Kas faaliyetlerinin bir sinyal gibi çalışmasını sağlayan magnezyum, kalp ve damarların da gerektiği gibi kasılıp gevşemesini, dolaşım sisteminin doğru şekilde çalışmasını sağlar. Magnezyum eksikliğinde kalp ve dolaşım sistemi problemleri yaşamanız mümkündür.

Tükenmişlik Sendromu

tukenmislik_sendromu

Tükenmişlik sendromunu pek çok insan Meryem Uzerli ile öğrendi sanırım. Ve ondan sonra da tükenmişlik sendromu lugatımıza tamamen yerleşti. Kadınlarda ve genç erişkinlerde görülen tükenmişlik sendromu sendromu direkt olarak magnezyum eksikliğine bağlı bir rahatsızlıktır. Hayat kalitesi ve iş gücünü olumsuz etkileyen tükenmişlik sendromu, kronik yorgunluk sendromu olarak da bilinir. Yaygın kas ve baş ağrıları, uykusuzluk, bitkinlik ve halsizlik en sık görülen belirtileri arasında yer alır.

Kemik Erimesi

kemik_erimesi

Magnezyum %20-30 oranında kaslarda %70-80 oranda da kemiklerde bulunur. Magnezyum eksikliğinde ise kemik erimesi görülür ve ciddi sorunlara neden olur.

Uykusuzluk

uykusuzluk_hastaligi

Uykusuzluk bir çok sağlık sorununa neden olabilecek bir hastalıktır. Magnezyum eksikliğinin tespiti için tükenmişlik sendromunun tüm belirtilerinin ortaya çıkmasını beklemek gerekmez. Yalnızca uykusuzluk bile magnezyum eksikliğinin araştırılması açısından yeterli bir sebeptir.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Magnezyum Eksikliğiniz Olduğunu Gösteren 5 Önemli Belirti” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar