Makyaj Malzemelerinin Temizliği Ne Şekilde Yapılmalı

Cilt Bakımı ve Güzellik 10 Mayıs 2016
326

Makyaj yapmayı tüm hanımlar çok sever. Her hanımın kendine göre de makyaj malzemeleri vardır. Bir de makyaj uygulamasının yapılması için kullanılan aplikatörler ve malzemeler var. Bu aplikatörlerin de düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekir. Çünkü bu malzemeler zamanla üzerinde bakteri ve kir biriktirir. eğer düzenli olarak bu malzemelerin temizliği yapılmaz ise, ciltte enfeksiyon riski oluştururlar. Makyaj malzemelerinin  temizliği konusunda sizlere püf noktaları önermek istiyorum.

Makyaj Malzemelerini Temizlemenin Püf Noktaları

makyaj_malzemeleri

Makyaj yapımı sırasında kullanılan fırçalar ve süngerler zaman zaman temizlenmelidir. Bu malzemelerin temizliği hijyen ve cilt sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Şimdi bu fırçalar ve süngerler nasıl temizlenir hep birlikte görelim.

Makyaj Fırçaları ve Süngerlerinin Temizliği

makyaj_fircalari

Özellikle fondöten sürmek için kullanılan fırçalar ve süngerlerin temizliği çok önemlidir. Bu sünger ve fırçaların üzerinde biriken atıklar, hızlı bir şekilde bakteriye dönüşür. Kozmetik mağazalarında makyaj fırçaları ve süngeri için temizleme solüsyonları bulunmaktadır. Bu solüsyonu bir kabın içine bir miktar dökerek, fırça ve süngerleri solüsyonun içinde bir süre bekletmeniz gerekmektedir. Eğer solüsyon elinizde yoksa, katı sabun ile de makyaj fırçalarını ve süngerlerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, fırça veya süngeri katı sabunun üzerinde gezdirip tüm boya atıklarını temizlemek.

Fondöten

fondoten

Eğer stik fondöten kullanıyorsanız, bu fondöteni direkt olarak cildinize uygulamayın. Bu şekilde kullanıldığında fodöten temizlense bile gerekli hijyeni sağlamak mümkün değildir. Aynı şekilde fondöten gibi, allık, ruj ve far da direkt olarak uygulanmamalıdır. Bu tür makyaj malzemeleri mutlaka bir fırça yardımı ile uygulanmalıdır. Bu sayede hem hijyen sağlanmış olur, hem de makyaj malzemeleriniz daha dayanıklı olur.

Makyaj Kalemleri

makyaj_kalemleri

Makyaj kalemleri direkt olarak uygulandığı için, hijyen sağlamak açısından, her kullanımdan sonra makyaj kaleminizi açmanız gerekir. Bu sayede üzerinde bakteri birikmesini önlemiş olursunuz.

Ruj

ruj

Ruj makyajın vazgeçilmesidir. Kullandığınız rujların da hijyen kurallarına uyularak kullanılması son derece önemlidir. Eğer stik ruj kullanıyorsanız, ruju üzerinden silerek kullanabilirsiniz. Fırçalı ruj kullanıyorsanız, diğer makyaj fırçaları gibi temizleyebilirsiniz.

Önemli Hatırlatma

makyaj_malzemeleri_temizligi

Makyaj malzemeleri kişiye özel malzemelerdir. Ve başkası tarafından kullanılması pek çok sorunu da beraberinde getirir. Makyaj malzemelerinin ortak kullanımı, başta uçuk ve arpacık gibi pek bulaşıcı hastalığın kişiden kişiye taşınmasına neden olur.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Makyaj Malzemelerinin Temizliği Ne Şekilde Yapılmalı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar