Menopoz ve Aile

Menopoz dönemi kadınların en zor dönemdir ve tek başına üstesinden gelmesi zor bir problemdir. Kadının menopoz döneminde eş ve çocuklar bu kadına yardımcı olmalı ve anlayışlı davranmalıdır. Bir kadın menopozu en kolay yakınlarının destek ve telkinleriyle karşılar. Bu destek ve telkinler psikolojik, bilgilendirme veya tedaviye devamı sağlamak şeklinde olabilir. Menopoz döneminde kadınlarda görülen ateş basması sıkıntı, depresyon ve diğer menopoz sendromları aile tarafından tolore edilmeli ve kadın bu dönemde dışlanmamalıdır. Eğer gerekirse, bir uzmandan yardım alınmalı ve kadının menopoz dönemine alışması sağlanmalıdır. Özellikle, menopoz döneminde yapılacak egzersizler ok fayda sağlayacaktır. Tempolu yürüyüşler, güneşe çıkmak ve farklı alanlarda kendine yeni uğraşlar edinmek kadınların menopoz dönemine daha kolay alışmasını sağlayacaktır. Kadınlar menopoz döneminde normal zamanlarda olduğundan daha faal olurlarsa, menopoz dönemine alışmaları da kolay olur.

Menopoza Girme Yaşı

menopoza_girme_yasi_kaç

Menopoza girme yaşı kadınların hepsinde aynı değildir. Ama kadınların menopoza girme yaşı ile ilgili olarak ortalama bir rakam verilebilir. Bir kadının ortalama menopoza girme yaşı 49.3 ±5 olarak kabul edilmektedir. Kadınların yaklaşık %1’i 40 yaşından önce menopoza girer.
Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir ve ilk adet kanaması yaşı, emzirme, doğum kontrol hapı kullanımı, ırk, eğitim, boy ve son gebelik yaşı gibi değişkenlerden etkilenmez.
Sigara kullanımı yumurta hücrelerinin ölümüne neden olduğundan, özellikle günde 20 adet ve daha fazla sigara içen kadınların menopoza girme yaşlarının 1-2 yıl geriye gittiği belirlenmiştir.

Menopozla İlgili Bilimsel Veriler

menopoza_donemi_alisma

•Hiç doğum yapmamış olan kadınların menopoza erken girdikleri gözlemlenmektedir.
•Çalışmalar anne ile kızın aynı yaşlarda menopoza girdiklerini göstermektedir. Bu durum menopoza girme yaşının kalıtsal özelliklerle yakın ilişkide olduğunu düşündürmektedir.
•Beslenme bozukluğu olan ve vejetaryen beslenme tarzı benimseyen kadınların nispeten daha erken yaşlarda menopoza girdikleri görülmektedir.
• Aşırı alkol kullanan kadınlar menopoza daha geç girmektedirler. Bunun en muhtemel nedeni alkolün karaciğerdeki etkileri nedeniyle bu kadınlarda östrojen hormon seviyelerinin daha yüksek olmasıdır.
•Düşük kilolu kadınlar menopoza daha erken girme eğilimindedir. Bu durum bu kadınların yağ dokusunun östrojen üretimine katkısından faydalanamamalarından kaynaklanır.
•İş yaşamı ve diğer yaşam şartlarının menopoza girme yaşını etkilediği düşünülmemektedir.
•Yüksek yerlerde yaşayanlar menopoza daha erken girmektedir.
•Yumurtalıkların kan dolaşımının etkilendiği bir jinekolojik ameliyat geçiren kadınlar (rahimin alınması gibi) menopoza daha erken bir yaşta girebilirler.
•Rahim içi gelişme geriliği ile (düşük kilolu) doğan kadınlar menopoza daha erken girmektedirler.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Menopoz ve Aile” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar