Mesane Kanseri Nedir Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Hastalıklar 14 Ocak 2017
468

Mesane Kanseri son yıllarda hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Fakat yapılan çalışmalar sonucunda, erkeklerin mesane kanserine kadınlardan daha fazla yakalandığını göstermektedir. Sadece Amerika’ her sene 40 bin yen mesane kanseri teşhis edilmektedir. Bu hastaların 15 bini bu hastalık nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Mesane kanseri 40 yaş altında pek görülmemekle birlikte bir kaç örnek mevcuttur. Mesane kanserinin sebepleri arasında çevresel faktörlerin önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Mesane kanseri en çok kimlerde görülür derseniz; sigara kullananlar başta olmak üzere,  boya kimya ve lastik sanayisinde çalışanlarda daha sık görülmektedir. Mesane kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi, erken teşhis son derece önemlidir. Mesane kanserinde oluşan tümör küçük ise ve mesaneyi tümden kaplamamışsa tedavi şansı oldukça yüksektir. Erken teşhis sonrasında hastaların %70’e yakın kısmı tedaviye başlandıktan sonra 3 yıl içerisinde iyileşme şansına sahiptir. Mesane kanserinin çevre dokulara yayılmadan teşhis edilmesi son derece önemlidir.

mesane_kanserinin_belirtileriMesane Kanseri Belirtileri

  • İdrarda kan
  • Pelvisde sancı (ön ve yanlardaki kalça kemiklerinde sancı)
  • İdrar yapmada zorluk

Mesana Kanseri Belirtileri ve Teşhişi

Mesane kanserinin belirtileri konusunda en önemli olan 3 belirtiyi yukarıda vermiştik. Buradan da belirtelim, mesane kanserinin en görülen ilk belirtisi, ağrı ya da başka bir hastalık olmaksızın, idrarda kan olmasıdır. Buna rağmen sıklıkla yapılan bir hata vardır. İdrardan kam gelmesi mesane iltihabı hastalığı ile karıştırılmaktadır. Eğer mesane kanserini düşündüren bir belirti varsa, doktorunuz kanserli hücreleri saptamak üzere idrar tahlili yaptıracaktır. IVP denilen özel bir ilaçlı böbrek filmi çekilebilir ve doktorun mesanenin içini görebilmesi için, sistoskopi yapılması gerekir. Sistoskopi sırasında, habis hücreler açısından mikroskop altında incelenmek üzere, mesane duvarından parça alınır. Eğer kanser saptanırsa, doktorunuz kanserin hangi evrede olduğunu saptamak için, karın ya da pelvis Tomografisi isteyebilir. Kanserin mesane dışına yayılıp yayılmadığını anlamak için yapılan testler, göğüs röntgeni ve kan tahlilleridir.

Mesane Kanseri Tedavisimesane_kanserinin_tedavisi

Mesane kanseri eğer yüzeyel bir tümörden ibaret ise, tümör komple alınarak tedavi edilir. Tümörün alınması için büyük bir cerrahiye ihtiyaç yoktur. Sistoskopi cihazı ile işinin uzamanı bir cerrah tarafından kolaylıkla alınabilir.
Yüzeysel tümörün alınmasından sonra biyopsiyi ihtiva eden sistoskopik değerlendirme her 3 ile 6 ayda bir kanserin yeniden oluşup oluşmadığını belirlemek için yapılır. Eğer bu olay yinelenirse, tümör yeniden sistoskopi ile alınabilir. Ancak bu sefer gelecekteki mesane kanseri olasılığını azaltmak için kanserle mücadele edici ilaçlar verilir.
Eğer hastalık mesane kasları ve yağ dokusunu kaplarsa mesanenin kendisinin, erkeklerde de prostat bezinin de birlikte olmak üzere, alınması gerekir. İlerlemiş mesane kanseri olan kadınlarda da yumurtalıkların, rahmin ve vajinanın bir kısmının alınması gerekir.
Mesanenin alınması, idrarın geçeceği bir açıklığın yaratılmasını gerektirir. Bunu yapmanın değişik yolları vardır. En başarılı olan tekniklerden birinde üreterler, bir parça bağırsaktan yapılmış yapay bir mesaneye bağlanırlar. Yani mesane göbeğin yan tarafından vücudun iç kısmına tutturulur. Daha sonra idrarı giysilerin altından vücut üzerinde bir torbaya boşaltmak üzere karın duvarından bir delik açılır. Buna ileal kanal işlemi denir.
Bazı hekimler, yayılma gösteren mesane kanseri için bu operasyondan sonra radyasyon terapisi ve kimyasal tedavi önerirler. Tümör lenf ise kimyasal tedavi kullanılabilir. Metaztas (diğer organlara yayılan kanser) olan şahısların %30 ile 70 i arasındaki kısmında kimyasal tedavi kanserin yayılmasını kontrol altına almak ve ağrıyı hafifletmek açısından yararlıdır. Ancak bunun yararı 6 aydan daha fazla sürmez ve kanser bu süreden sonra ilerlemeye devam eder.
Mesanenin ameliyat ile alınması veya radyasyon terapisi ile devam eden kemoterapinin bir kombinasyonu yayılma gösteren (invasiv) hastalığı olan şahısların bazılarında yaşamı uzatır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Mesane Kanseri Nedir Tedavisi Nasıl Olmalıdır?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar