Metabolik Sendrom Nedir ?

Sağlık/Hastalıklar 02 Şubat 2015
372

Metabolik sendrom hastalığı olarak adlandırılan rahatsızlık, teknolojinin zararlarından bir tanesi aslında. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, hareketsiz bir hayatın başlaması, ofiste, masa başında ve bilgisayar başında uzun saatler geçirilmesi, sürekli kalorili beslenme ve obezite sorunu tarafından tetiklenen metabolik sendrom hastalığı, hepimiz açısından ciddi bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Dediğimiz gibi bir çeşit teknoloji hastalığı olan metabolik sendrom hastalığının en önemli nedeni obezite. Metabolik sendrom tanı kriterleri özellikle kalp damar hastalıkları ve diyabet hastalıklarının oluşumunda önemli bir etken. Metabolik sendrom elma tipi şişmanlık denilen ve karın bölgesinde yağ birikmesine sebep olan bir hastalık. Kandaki lipit oranının yükselmesi, yüksek tansiyon hastalığı, gizli şeker hastalığı ve insülin direnci gibi şeker metabolizmasında bozukluklar meydana getiren metabolik sendrom hastalığı, hareketsiz bir yaşam süren herkesi tehdit eden bir hastalıktır.

Metabolik Sendrom Hastalığında Kimler Risk Altında ?

metabolik_sendrom_nedir

Metabolik sendrom tanı kriterleri konusunda sizlere yukarıda bilgiler vermiştik. Şimdi ise metabolik sendrom tanı kriterleri ışığında metabolik sendrom hastalığı konusunda kimler risk altında konusunu inceleyelim. Metabolik sendrom nedir konusundan başlayalım. Metabolik sendrom karın bölgesindeki yağlanmadan kaynaklı,  insülin direnci zemininde meydana gelen bir hastalık olup, modern yaşamın ve teknolojinin getirmiş olduğu hareketsiz bir hayat ve yüksek kalorili beslenme durumu ile ortaya çıkmaktadır. Kimler risk altında peki ? sürekli masa başında ve bilgisayar başında oturanlar, spor yapmayan, düzensiz ve yüksek kalorili beslenen yoğun stres içinde yaşayan kişiler en fazla risk altında olan kişilerdir.

Metabolik Sendrom Hastalığı Ne Zaman Ortaya Çıkar ?

Metabolik sendrom 20’li yaşlar gibi oldukça genç yaşlardan itibaren ortaya çıkmakla birlikte, yaşın ilerlemesiyle beraber, görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Buna göre, 60-70 yaş arası erkeklerde metabolik sendrom görülme sıklığı %60, kadınlarda ise, %75 oranındadır. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de metabolik sendrom hastalığı ile mücadele edilmektedir.

metabolik_sendrom_tani_kriterleri

Metabolik Sendrom Hastalığının Tedavisi

Metabolik sendrom hastalığı teşhisi konulduktan sonra,en önemli tedavi şekli obezitenin önüne geçilmesi ve hastaların sağlıklı bir şekilde kilo vermesi sağlanmaktadır. Hastanın sağlıklı ve hareketli bir hayat yaşamaya başlaması için gerekli öneriler yapılır ve hastanın bu önerilere uyup uymadığı takip edilir. Metabolik sendrom hastalarındaki insülin direnci problemi tedavi edilir. Eğer hasta çok stresli bir hayat yaşıyor ise, hastanın gerekirse, psikiyatri yönünden değerlendirilmesi ve ilgili uzman doktora yönlendirilerek psikiyatrik tedavisinin yapılması sağlanır. Ama en başında da söylediğimiz gibi, en önemli konu obezite ile mücadeledir. Diğer risk faktörleri ortaya çıkmadan obezite tedavi edilir ise hastalık büyük oranda tedavi edilmiş olur. Bu arada yapılması gereken diğer tedavi uygulamaları ise, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve doktorun tavsiyelerini uygulamaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Metabolik Sendrom Nedir ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar