MEYVE SUYUNUN ZARARLARI

MEYVE SUYUNUN ZARARLARI
MEYVE SUYUNUN ZARARLARI

Meyve Suyunun Zararları

Meyve suyu, aslında oldukça yararlı bir içecek. ama, kendi evinde, taze sıkılmış haliyle. Dışarıda hazır olarak satılan meyve suyunun içindeki katkı maddeleri sağlık açısından zararlı olabiliyor.
Meyve Suyunun  Zararı Nedir ?
Günde 2 bardaktan fazla içilen meyve suyunun, çocuklarda boy kısalığına ve şişmanlığa neden olduğu iddia ediliyor. Özellikle 2-6 yaş arası çocuklarda, boy kısalığı ve şişmanlık riski çok fazla görüldüğü için, çocukalara, 2 bardaktan fazla meyve suyu içirilmemesi öneriliyor. Meyve suyunun gece yatmadan önce verilmemesi , gün içinde öğünlerle birlikte tüketilmesi gerekiyor. Yapılan araştırmaya göre Günde iki su bardağından fazla meyve suyu içen çocuklar içmeyenlere göre 2 yaşında 3 santimetre, 5 yaşında ise 5.5 santimetre daha kısa boy ortalamasına sahip oluyorlar. İki su bardağından az içenlerin ancak üçte birinde, iki bardaktan fazla içenlerin ise yarısında şişmanlık görülüyor. Diğer biz zararı ise, ishal ve karın ağrısına ve diş çürümesine neden olması.
Meyve suyunun bu zararı, bebekler ile 2-6 yaş grubundaki oyun çağı çocuklarının beslenmesi üzerinde etkili.  Bebeklerde meyve suyuna altıncı aydan önce başlamanın beslenme açısından hiçbir yararı yok. İçeriği yüzde yüz meyve suyu olan ürünleri tercih edilmeli.  Şeker ve su katkılı meyve suları bebek beslenmesinde sakıncaları bulunabiliyor. Yüzde yüz meyve suyunu altı aydan büyük bir bebeğe ancak günde 120-150 mililitre yani 1.5 çay bardağı verilmesi dengeli bir beslenm sağlar.
Bebeklere Hangi Meyve Suyu Verilir  ?
Türkiye’de anneler ek besin olarak meyve suyunu tercih ediyorlar. meyve sularının beslenme için kötü bir yönü yok ancak, yüzde yüz doğal olmaları gerekiyor. Marketlerdeki kutularda satışa sunular meyve sularından üzüm, nar ya da elma suyunun katkısız olduğu söyleniyor. Bebeğiniz için en iyi tercih üzüm suyu olacaktır.

Bebeklere Hangi Meyve Suyu Verilir,Meyve Suyunun Zararları,Meyve Suyunun  Zararı Nedir,meyve suyunun içindeki katkı maddeleri ve zararları

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“MEYVE SUYUNUN ZARARLARI” hakkında 2 yorum var

 • burak

  çok güzel bir site fen ödevim için çok yardimci oldu

 • DUYGU

  çok güzel meyve suyunun zararlı
  oldunu anladım

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar