Mücevher Bitkisi İçin Bakımı Önerileri

Şifalı Bitkiler 23 Aralık 2016
8682

Dünkü makalemde sizlere latince adı crassula ovata olan mücevher bitkisinin para ağacı olarak bilindiğini, bolluk ve bereket bitkisi olduğunu, bu bitkiyi evlerinde bulunduranların bolluk, bereket ve zenginliğe kavuştuğundan bahsetmiştim. Feng Shui de oldukça önemli bir yeri olan crassula bitkisi/mücevher bitkisi hızlı ve kolay şekilde gövde yapan, çok hızlı gelişen ve bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Zenginlik, bolluk ve bereket getiren bu muhteşem bitkinin bakımı hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Feng Shuinin Değerli Bitkisi Crassula/Mücevher Bitkisi

mucevher_bitkisi_crassula_ovala

Feng Shui açısından oldukça değerli olan crassula bitkisi, nam-ı diğer mücevher bitkisi para ağacı olarak bilinir. Yaz kış yeşil kalan, etli yapraklara sahip, benzersiz güzellikteki dallanma yapısı ile hemen şekil alan bir bitkidir. İç mekanlarda rahatlıkla yetiştirilebilir. Eğer dış mekanda kullanmak istiyorsanız, sıcak bir bölgede olmanız gerekir. Çünkü mücevher bitkisi donmaya karşı dayanıklı değildir. En güzeli iç mekan bitkisi olarak kullanmaktır.

Mücevher Bitkisinin Bakımı

mucevher_bitkisi_bakimi

Mücevher bitkisi aydınlık ve bol güneş alan iç mekanlarda bulunmalıdır.Koridor ve banyo gibi karanlık ortamlara konumlandırılmalıdır. Aydınlık ve güneş alan ortamlarda çok hızlı gelişir. Özellikle yaz boyu aldığı bol miktardaki güneş ışığının ödülünü kışın size bol bol çiçek verir. Çok sıcak günlerde suyunu eksik etmemek gerekir. Hava sirkülasyonu olan yerlere konulması bitkinin gelişimi ve bakımı açısından iyi olacaktır. Sahil iklimi para ağacının gelişimi için iyi bir iklimdir. Saksı da ya da bahçede rahatlıkla yetiştirilebilir. Para ağacının çiçek açması için en az 4 yaşına gelmiş olması gerekir. Crassula ovata kısa gün döneminde çiçek oluşturur. Bunu sağlamak için yaz sonu/son bahar başında günde en fazla 8 saat güneş alacak şekilde konumlandırılmalıdır. Bunun için akşam saat 19:00-20:00 gibi hiç ışık almayacağı bir yere yerleştirin ve tekrar gün ışığına çıkarmak için ertesi gün bir gün öğlen 12:00 ye doğru çıkartın. Serin geceler, az ışık bitkinizin 7-8 günde ilk çiçek başlarını vermesini sağlayacaktır. Mücevher bitkisi için kullanılacak çiçeğin kireçsiz olması çok önemlidir. Kumlu ve geçirgenliği yüksek toprak uygun olacaktır. Çiçeğe verdiğiniz suyun geçirgen olup, saksıda göllenmesini önlemek için dikim toprağına; cüruf, küçük çakıl, ponza ve benzeri geçirgenliği artırıcı malzemelerden karıştırmanız fayda sağlayacaktır. Sulama işini de saksının altından yapmanız gerekir. Bitkiye olabildiği kadar az su değmesi iyi olacaktır.

Evinizin Havasını Temizleyen Bitkiler

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Mücevher Bitkisi İçin Bakımı Önerileri” hakkında 2 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar