Neden Mutsuz Oluruz ?

Güncel/Aktuel 08 Haziran 2015
441

Çağımızın belki de en önemli sorularından bir tanesi.. Sıkıntı, stres, mutsuzluk. Peki neden mutsuz oluruz hiç düşündünüz mü ? Mutsuzluk çevrenizdekilerden mi yoksa sizden kaynaklı bir sorun mu ? Mutsuzluğun kaynağı nedir ? Yapılan bilimsel araştırmalara göre, çok hatırlayan, kin tutan, asla hiç bir şeyi unutmayan insanlar çok daha fazla mutsuz oluyorlar. Sürekli huzursuz bir hayat yaşıyor. Gerginlik ve stres dolu bir hayat ise pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Bu durum insanların daha mutsuz ve hatta daha umutsuz bir hayat yaşamasına neden oluyor. Yani sizin anlayacağınız, sürekli bir kısır döngü içinde yaşayan insanlar mutsuzluktan hasta oluyor. Hastalıktan da mutsuz oluyor. Peki mutluluk bu kadar ulaşılmaz bir şey mi ? Mutlu olmak için neler yapmak gerekir ? Bu günkü makalemizi mutsuzluğun ana sebepleri konusuna ayırdık. Makalemizdeki sebepleri okuduğunuz zaman, mutluluğun formülünü de bulmuş olacaksınız.

Mutsuzluğun Sebepleri-Mutluluğun Formülü

mutsuzlugun_sebepleri

  • Her şeyi kontrol etmeye çalışmak, mutsuzluğun ana nedenlerinin başında yer alır. Nedense insanlar her şeyi kontrol edebilecekleri şeklinde bir yanılgıya düşmektedir. Bu yanılsama sonucunda, kişinin kendi iradesi dışında gerçekleşecek olan olaylar mutsuzluğu ve sıkıntıyı da beraberinde getirir. Olayları kontrol altına almak düşüncesi yerine olayı akışına bırakmak sıkıntı ve stresi de ortadan kaldıracağından dolayı, mutluluk çok daha yakın olacaktır.
  • Mutsuzluğun sebeplerinden bir diğeri de ortada hiç bir sebep yokken, hep olumsuz olaylar olacağı fikrine kapılmaktır. Asılsız senaryolar üretmeye başladığınız aman, mutsuzluk da kaçınılmaz olacaktır. Can sıkıcı bir olay yaşanmadan, kendi kendinize senaryolar üretmek yerine, duygusal tepkinizi istemediğiniz olaylar yaşandığı zaman bırakıp, yaşadığınız anın keyfini çıkarmaya bakın.
  • Gelelim mutsuzluğun üçüncü sebebine. Her insanın iş yapmak konusunda belli kapasitesi vardır. Eğer kapasitenizi aşan işlere kalkışırsanız, ya da her alanda başarılı olayım diye uğraşırsanız, hem mutsuzluğu hem de hayal kırıklığını bir arada yaşarsınız. Her kes her alanda başarı sağlayamaz. Bu kurala göre hareket etmeniz, mutluluğun formülünü yakalamanızda önemli bir adım olacaktır.

mutlulugun_formulu

  • Mutsuzluğun dördüncü sebebine bakalım bir de. Herkes her şeye sahip olamaz. Çevrenizde sizden daha fazla imkana, güce veya paraya sahip olan insanlar olduğu gibi, sizden daha azına sahip olan insanlar da olacaktır. Siz her şeye sahip olma hayali içinde iseniz, bu hayalinizden vazgeçmenizi öneririz. Sahip olduklarınızla yetinmek güzel bir meziyettir. Ve sizi mutlu etmeye yeter. Eğer bu hırsınızda ısrar ederseniz çok şeye sahip olsanız bile artık mutlu olamazsınız.
  • Mutsuzluğun ana nedenleri konusundaki son maddeye geldik. Eğer siz daima, kendinizden daha iyi durumda olanları görüyor ve kötü durumda olanları görmezden geliyorsanız mutsuz olmaya mahkumsunuz. Bu durum sizin sürekli sizden daha iyi durumda olanlarla yarış içinde olmanıza neden olur. Sizden daha iyi olanları gözetmek yerine, sizden daha kötü durumda olanları da gözetmek ve halinize şükredip, kendinizi şanslı görmek sizin daha mutlu bir hayat sürmenizde çok etkili olacaktır.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Neden Mutsuz Oluruz ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
107

Sponsor Bağlantılar