Neem Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şifalı Bitkisel Yağlar 21 Nisan 2017
267

Neem yağı, Asya ve Afrika’da yetişen neem ağacının yaprakları ve meyvesinden çıkarılan bitkisel yağdır.Kozmetik sanayiinden tutun da böcek uzaklaştırmaya kadar ve tarım alanına kadar pek çok alanda kullanılan neem yağı kozmetik ürünlerde kullanıldığı gibi, aktarlarda direkt konsantre olarak sa satılmaktadır. Bu gün sizlere neem yağının faydaları konusundan bahsedeceğim.

neem_yagi

 • Neem yağının içinde bulunan mineraller cilt için son derece faydalıdır.
 • Alerjiler, sivilceler, egzema gibi bazı cilt hastalıkları üzerinde son derece etkilidir. Hindistan’da uzun yıllardır cilt hastalıkları için koruma ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu tip hastalıklarda deforme olan yere bölgeye bir miktar neem yağı sürmek gerekir.
 • Cilt maskesinin içine bir kaç damla neem yağı eklemek cildin beslenmesine ve güzelleşmesine yardım eder. Fakat neem yağının bakımsız bir ciltte mucizeler yaratmasını da beklemeyin. Günlük cilt bakımını aksatmamak, sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve egzersizle birlikte neem yağı size istediğiniz sonuçları sağlayabilir.  Krem şeklinde düzenli olarak kullanılan yağ, soğuk ve kuru havalarda tahriş olmuş ve donuklaşmış cildin sağlık kazanmasını ve parlamasını sağlar. Krem şeklinde kullanılabildiği gibi cildi koruma özelliğindeki sabunların yapımında da kullanılmaktadır. Hindistan ve Pakistan’da çok popüler bir yağ olan neem ağacı yağı vücudun tüm bölgeleri için krem olarak kullanılabilmektedir. Kuruluk, kaşıntı gibi cilt problemlerine karşı doğal ve etkili bir çözüm sunmaktadır. Ciltte meydana gelen sedef, egzama gibi hastalıklara karşı da oldukça faydalıdır. Cildi yatıştırır.

neem_yaginin_faydalari

 • Dilerseniz saç kreminin içine bir kaç damla neem yağı damlatarak saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Kuru ve soğuk havalarda saçın direncini artırır. Saç derisi problemlerinin giderilmesinde faydalıdır. Neem yapığını saç derisine masaj yaparak uygulayın. 30 dakika bekleyin. Saçlarınızı saç tipinize uygun bir şampuan ve bol ılık su ile temizleyin. Bu sayede saç dersinin kurumasını ve kepek problemini de önlemiş olursunuz. Genellikle çocuklarda meydana gelen saç bitlenmesine karşı da kullanılabilen neem ağacı yağı, saç diplerinde oluşan egzama, cüzzam, sedef gibi bazı cilt hastalıklarının iyileşmesinde de başarılı bir tedavi edici olarak kullanılmaktadır.
 • Sağlık açısından da son derece faydalı olan neem yağı kan şekerini düzenler. Düşük kan şekerini yükseltrken, yüksek kan şekerini düşürür. Bağışıklık sistemi problemlerinde fayda sağlar. Diş eti iltihaplanmasında son derece faydalıdır. Diş sağlığını korur. Dişlerde plak oluşumunu önler.  Asit reflü ve gastrik ülserin tedavisinde bu ağaçtan elde edilen yağın kullanılması da araştırmacılar tarafından önerilmiştir. 10 hafta boyunca düzenli olarak neem ağacı yağı kullananların mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olarak da bilinen gastroduedonal ülser rahatsızlıklarının azaldığı gözlemlenmiştir.

neem_yaginin_yararlari

 • Neem ağacı yağının diş macunu içerisine katılmasının diğer bir nedeni ise bu yağın plak oluşumuna karşı gösterdiği dirençtir. Ağız kokusuna ve zamanla sağlıksız diş ve diş etlerine neden olan plakların oluşmasının engellenmesinde neem ağacı yağı büyük rol oynamaktadır.
 • Burun kanamalarında, kanın durması için kullanılması,
 • Bağırsakta oluşmuş kurtların atımında kullanılması,
 • Kardiyovasküler hastalıklarda kalp ve damar sağlığının korunması için,
 • Diyabetli hastalarda kan şekeri oranının düzenlenmesi için,
 • Bazı karaciğer hastalıklarında, karaciğerin desteklenmesi için,
 • Malarya ya da halk arasındaki ismi ile sıtmaya karşı ateş düşürücü olarak,
 • Safra salgısının düzenlenmesinde ve kontrol altına alınmasında,
 • Hemoroid ve bazı idrar yolları hastalıklarının tedavisinde kapsül olarak neem ağacı yağının kullanıldığı bilinmektedir.

neem_yagi_nedir_ne_ise_yarar

Neem Ağacı Bitkisinin Yan Etkileri

 • Neem ağacından üretilen yağların herhangi bir yan etkisinin görülmediği bilinmektedir. Ancak diğer bütün bitkisel yağlarda olduğu gibi neem ağacı yağında da alerjik durumlar söz konusu olabilecektir. Bu nedenle kullanmadan önce bir test şeklinde az miktarda deneyerek bu yağa karşı alerjiniz olup olmadığını kontrol etmenizde fayda olacaktır. Aynı şekilde diğer bitkisel yağlarda da olduğu gibi çok uzun süre ile çok fazla dozlarda kullanılması yarar değil zarar meydana getirecektir. Bu durumda böbrekler ya da karaciğerde problemlere yol açabileceği bilinmektedir.
 • Neem yağı hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Kullanılması durumunda bebek düşürme vakalarına kadar varabilir.

Neem Yağı Maskesi İle Muhteşem Bir Cilt

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Neem Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?” hakkında 2 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar