Nutella Gerçekten Kanser Sebebi mi?

Kahvaltıların vazgeçilmezi Nutella son dönemlerde kanser yaptığı söylentileri ile sık sık gündeme geliyor. Nutellanın kansere neden olduğunun söylenmesi içerdiği palm/palmiye yağından ileri geliyor. Palmiye yağı sadece Nutella’da değil, pek çok gıda maddesi, kozmetik ve temizlik maddelerinin de içinde bulunan bir yağ. Peki sağlık açısından bu kadar zararlı olduğu ileri sürülen palm/palmiye yağı nedir?

Palm/Palmiye Yağı Nedir?

palmiye_yagi

Elaeis Guineensis adı verilen bir tür palmiye ağacının meyvelerinden elde edilen, dayanıklı ve ucuz bitkisel yağlardan bir tanesidir. Çikolatadan cipse pek çok işlenmiş gıdanın içerisinde palmiye yağı bulunmaktadır.  Palmiye yağı, dayanıklı ve ucuz olması nedeniyle günümüzün en çok kullanılan bitkisel yağlarının başında geliyor. Birleşmiş Milletler ve Greenpeace’nin raporlarına göre, bu ucuz bitkisel yağlar, çikolata,cips, yemeklik yağlar, margarin, hazır yemekler, şekerlemeler,bisküviler,  dondurma, pek çok işlenmiş gıda, sabun, sıvı deterjan, şampuan, ruj, cilalar, ağdalarda palmiye yağı kullanılıyor. Palmiye yağının %90’ı Endonezya ve Malezya’daki palmiye ağaçlarından elde ediliyor.

Palmiye Yağının Zararı Nedir?

palmiye_yaginin_zararlari

Palmiye yağında en çok korkulan şey, sağlığa olan zararları. Palmiye yağının neden zararlı olduğunu kısaca açıklamak gerekirse; Palmiye yağı doğal kırmızı renginden arındırılarak rafine edilmek için çok yüksek ısılarda rafine edilen bir yağ. Palmiye yağının 200 derecenin üzerinde rafine edilmesi diğer bitkisel yağlara oranla çok daha fazla kanserojen madde içermesine neden oluyor. Ayrıca içinde bulunan yüksek doymuş yağ oranı nedeni ile, kolesterol seviyesini artırarak kal krizi riski ve felç riskini büyük oranda artırıyor. Isıtılmış palmiye yağı kan basıncını yükseltiyor ve yüksek tansiyona bağlı pek çok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden oluyor.

Nutella Gerçekten Kansere Neden Olur mu?

palmiye_yagi_nutella

Son dönemlerde en çok konuşula konulardan bir tanesi nutellanın kanser nedeni olduğu. bunun nedeni de uzun raf ömrüne sahip olmasını sağlayan palmiye yağı elbette. Nutella ve Unilever’in çikolata ve margarin gibi ürünlerinde palmiye yağı kullandığı raporlarda yer alan bir geçek. Nutellanın üretici firması ürünlerinde kullanılan palmiye yağının 200 derecenin altında rafine edildiğini ve güvenli olduğunu belirten bir reklam kampanyası başlattı.

 

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Nutella Gerçekten Kanser Sebebi mi?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar