Organların Yenilenme Süreleri

Sağlık/Hastalıklar 13 Ocak 2014
779

Organların Yenilenme Süreleri
Organların Yenilenmesi,Organların Yenilenme Süresi,Hangi Organ Ne Kadar Sürede Yenilenir,Yenilenmeyen Organlar,Organların Yenilenme Saatleri
Organların yenilenmesi bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmış doğal bir durumdur. Sinir sistemi, göz ve beyin dışında kalan organlar belirli zamanlarda kenilerini yenilerler. Böylece vücudumuz yaşam boyu, hep 10 yaşın altında kalmayı başarır.  Eski hücrelerin yenilenmesi ile gerçekleşen organların yenilenmesi durumu, kalıcı gençlik olarak tanımlanıyor.. Fakat, makalemizin başında da belirttiğimiz gibi, beyin, gözler ve sinir sistemi kendini yenileyemiyor. Beyinde; koku alma ve öğrenme merkezlerindeki hücreler,sinir sistemi hücreleri ve kornea hücreleri yenilenemiyor ve yaşlanıyor.. Peki kendini yenileyen organların yenilenme süreleri ne kadar ?

Organların Yenilenme Süreleri
Organların Yenilenme Süreleri

Organların Yenilenmesi,Organların Yenilenme Süresi,Hangi Organ Ne Kadar Sürede Yenilenir,Yenilenmeyen Organlar,Organların Yenilenme Saatleri
Kalp Ne Kadar Sürede Yenilenir ?
Kalbin yenilenme sürei 20 yıl… Uzun yıllar kalbin kendini yenilemediği düşünülmüştü, fakat yapılan araştırmalar sonucunda, kalbin 20 yılda kendin yenilediği saptandı.
Saçlar Ne Kadar Sürede Yenilenir ?
yaklaşık olarak yüz bin adet olan saç telleri, ayda 1.25 cm uzarlar. Saçu-ın yaşını saçın uzunluğu belirlemektedir. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda, saçların kendisini 3-6 yıl arasında yenilediği belirlenmiştir.
Mide Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler ?
Mide duvarı kendisini yaklaşık oalrak 3 ila 5 gün gibi bir sürede yenilemektedir. Midede bulunan asit nedeni ile hücerelerin dayanıklılığı çok fazla değildir. Bu sebeple 3-5 gün gibi kısa bir sürede yenilenmektedir. Fakat sigara kullanan kişilerde bu süre daha uzun olabilir. Çünkü nikotin hücrelerin yenilenme süresini uzatıyor..
Bağırsak Ne Kadar Sürede Yenilenir ?
Tıpkı mide gibi bağırsaktaki hücrelerde zor şartlarda bulunmaktadır. Bu sebeple bağırsağın yenilenme süresi, 2-5 gün arasındadır.
İskelet Sistemi Ne Kadar Sürede Yenilenir ?
İskelet sistemini de kendisini yenileyen hücrelerden oluşuyor. İskelet sistemini oluşturan kemiklerin 10 yıl gibi uzun bir sürede kendini yenilediği tahmin ediliyor..
Dil Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler ?
Dilin yenilenme süresi 10 gün..  Dilin üzerinde bulunan ve tat moleküllerini sinirler ile beyine ileten 10 bin tomurcuk ve bu tomurcukların her birinde 50 adet hücre bulunuyor. Dilde bulunan bu hücreler de 10 günde kendilerini yeniliyorlar.
Karaciğer Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler ?
Karaciğerin kendini yenileyen bir organ olduğunu pek çoğumuz biliyor sanırım. Karaciğer 6 ay gibi bir sürede kendisini yeniliyor. Vücudun en güçlü organı olarak bilinen karaciğer,yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolayan organdır.  
Akciğer Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler ?
Akciğerin yenilenme süresi temiz hava ve sigara içip içmeme gibi durumlara göre değişiyor. Fakat yapılan araştırmalar, akciğerin 6 ay ila 1 yıl arasında yenilendiğini gösteriyor.
Organların Yenilenme Saatleri,Organların Uyuma Saatleri
 Safra Kesesi  : 23:00 – 01:00 Arası 
Karaciğer:01 – 03 arası :
Akciğer :03 – 05 arası
Kalın bağırsak :05 – 07 arası
Mide :07 – 09 arası
Dalak, Pankreas : 09 – 11 arası
Kalp: 11 -13 arası
İnce bağırsak :13 -15 arası
Mesane :15 -17 arası
Böbrek :17 -19 arası
Kalp Kası : 19 -21 arası
Bedenin Isıtılması : 21 – 23 arası
Organların Yenilenmesi,Organların Yenilenme Süresi,Hangi Organ Ne Kadar Sürede Yenilenir,Yenilenmeyen Organlar,Organların Yenilenme Saatleri

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Organların Yenilenme Süreleri” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar