Öz Güveni Yüksek İnsanların Yapmadığı 15 Şey

Güncel/Aktuel 01 Kasım 2015
523

Öz güven insanlar için son derece önemli bir konudur. eğer kişinin kendisine öz güveni yok ise, hayatta başarılı olmak gibi bir şey de onun için söz konusu değilidir. Öz güven kişilere, her ne iş olursa olsun altın kalkma ve başarma imkanı tanır. Kişinin kendine inancını gösterir. Bu sebepledir ki, öz güveni yüksek insanlar her alanda başarılı ve takdir edilen insanlardır. Sizlere bir kaç ay önceki bir makalemizde, öz güven nedir nasıl kazanılır konulu bir makale sunmuştuk. Belki de pek çok insanın merak ettiği ve bir türlü cevaplayamadığı önemli bir konuda önerilerde bulunduk. Bu günkü makalemizde ise, öz güveni yüksek insanların yapmadığı 15 şey konusunda sizlere bilgiler vereceğiz. Burada vereceğimiz bilgiler aynı zamanda başarılı olmanın sırlarını da içeriyor olacak. O sebeple dikkatli okumanızı öneririz.

Öz Güveni Yüksek İnsanların Yapmadığı 15 Şey

Öz güveni yüksek insanlar neler yapardan çok neler yapmaz konusu daha önemli sanırım. Onlar neleri yapmıyor da bu kadar popüler ve başarılı insanlar olmayı başarıyorlar dersiniz. İşte sizlere öz güveni yüksek insanların yapmadığı 15 şey..

oz_guveni_yuksek_kisiler

Asla Bahane Üretmezler

Kendi davranışlarının ve fikirlerinin arkasında durup, sorumluluklarını alırlar. Örneğin işe geç kalmışlarsa trafiği bana etmek gibi bir dertleri yoktur. Bir hedefe ulaşamadıklarında bahane üretmek yerine, yeteri kadar zamanı kullanıp, o işi başarana kadar çalışmaya devam ederler.

Kimsenin Yapmak İstemediği İşleri Yapmaktan Kaçınmazlar

İnsanların yapmaktan korktuğu işleri yapmak onlar için sorun değildir. Çünkü korkunun kendilerini esir almasına asla izin vermezler. Bir işi başarmanın korkularla yüzleşmekten geçtiğini çok iyi bilirler ve bu doğrultuda çalışırlar.

basarili_olmanin_sirlari

Konforlu Bir Hayatı Tercih Etmezler

Konforlu bir hayat yaşamak onların ilk tercihi değildir. Eğr konforlu bir hayatı tercih ederler ise tüm hayallerinin de öleceğini bilirler. Aksine zoru başarmak için uzun bir uğraşa girerler. Zorluklarla baş etmeyi öğrendikçe başarının da ardından geleceğini bilirler.

Bu Günün İşini Asla Yarına Bırakmazlar

Öz güveni yüksek kişilere göre, bu gün gerçekleştirilecek iyi bir plan yarın veya gelecekte gerçekleştirilecek mükemmel plandan çok daha iyidir. Doğru zaman ve doğru koşulların oluşmasını beklemezler. Çünkü bu tür beklentilerin altında aslında değişim korkusu yatar. Onlar da korkularının üzerine gitmeyi sevdiklerinden hemen harekete geçerler ve bu sayede başarıyı yakalarlar.

basarili_olmanin_puf_noktalari

Başkalarının Olumsuz Düşünceleri Onları Asla Etkilemez

Başkalarını düşüncelerine değil kendi hedeflerine kilitlendikleri için olumsuz düşüncelerin kendilerini etkilemesine asla izin vermezler.

İnsanları Yargılamazlar

Kendi kendine oluşan ve gereksiz dramatik durumlara asla tahammül göstermezler. İş ortamındaki insanlar ilgili dedikoduların onlar için bir önemi yoktur. Kendilerini destek çıkacak kişilere de ihtiyaçları yoktur. Farklı fikirleri olan insanlara saldırmazlar. Kendi halleri ve duyguları ile barışık insanlardır. Kendilerini ispat etmek gibi bir dertleri yoktur.

oz_guveni_yuksek_olmak

Kaynak Yetersizliğine Karşı Pes Etmezler

Ellerindeki kaynak ne kadar ise, o kadarından yararlanırlar. Onlara göre, her şey yaratıcılıkla mümkündür ve pes etmek gibi bir şey onlara göre değildir. Zorluklar karşısında sorun üretmektense çözüm bulmak onların birinci gayesidir.

Kendilerini Başkaları İle Kıyaslamazlar

Öz güveni yüksek insanlar çevrelerindeki herhangi birisi ile bir gün önceki kendileri ile yarışırlar. Onlara göre başka insanlarla kendilerini kıyaslamak kolaycılıktır. Bu sebeple de her insanın kendi hikayesini yaşadığını ve başka insanlarla kıyas yapmanın gerçekçi olmadığını bilirler.

oz_guveni_yuksek_kisilerin_yaptigi_seyler

Herkesi Memnun Etmeye Çalışmak Gibi Bir Dertleri Yoktur

Hayatlarında olan ya da yeni karşılaştıkları her insanı memnun etmeye çalışmak gibi bir dertleri yoktur. Bunun her daim mümkün olmadığını, hayatın gerçeğine ter olduğunu çok iyi bilirler. Herkesi memnun etmeye çalışmak yerine, mevcut ilişkilerin kalitesine odaklanırlar.

Sabit Bir Güvenceye İhtiyaç Duymazlar

Onların ellerinden tutacak birine ihtiyaç duymazlar. Olayların her zaman kendileri için iyi olmayacağını ve en önemlisi de hayatın herkes için anı adaleti sağlamadığını çok iyi bilirler.Hayatta her şeyi kontrol edemeyeceklerini bildiklerinden karamsarlığa kapılmak yerine, olayların iyi yönünü bulup, ilerlemenin yoluna bakarlar.

oz_guveni_yuksek_kisilerin_yapmadigi_seyler

Acı Gerçekleri Asla Gözardı Etmezler

Karşılaştıkları problemler henüz başlangıç aşamasındayken, büyümelerine izin vermeden müdahale eder ve çözerler. Çünkü bilirler ki, çözülmeyen sorunlar ileride daha da büyüyerek karşılarına çıkacak ve kendilerini daha da içinden çıkılmaz duruma sokacaktır.

Küçük Problemlere Takılıp, Yaptıkları İşi Yarım Bırakmazlar

Karşılaştıkları problemleri çözerek yollarına devam ederler. Çünkü, düşmeden yükselmenin mümkün olmadığını bilirler. Tıpkı bir dedektif gibi, neden düştüklerini araştırıp, sorunu bulurlar ve sorunu çözdükten sonra yollarına devam ederler.

oz_guveni_yuksek_kisilerin_yapmadigi_15_sey

Hiç Kimsenin Onayına İhtiyaç Duymazlar

Tereddüt kelimesinin onların lugatında yeri yoktur. Bu sebeple de bir işi yapmaları gerekiyor ise, tereddüt etmeden harekete geçerler. Onların kendilerine en çok sordukları iki soru vardır. Şimdi değil de ne zaman ? Ben değilsem kim ?

Kendilerini Küçük Bir Çevreye Hapsetmezler

Öz güveni yüksek insanların mutlaka bir B planı vardır. Tek planla yola çıkmazlar.  en az maliyet ve efor ile, en iyi sonuçları alabilecekleri stratejileri buluncaya kadar, ellerindeki tüm kaynakları kullanırlar ve her adımlarının etkisini ölçerler.

Netteki Okudukları Şeylere Körü Körüne İnanmazlar

İnternette okudukları her makaleye veya bilgiye körü körüne inanmazlar. Kendi özgün bakış açıları ile konuyu değerlendirip, ona göre karar verirler. Kendi hayatları ile ilintili olan bilgilere odaklanıp mercek altına alırlar.

Öz Güven Nedir Nasıl Kazanılır Nasıl Artırılır ?

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Öz Güveni Yüksek İnsanların Yapmadığı 15 Şey” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
113

Sponsor Bağlantılar