Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyon Fikirleri 12 Şubat 2015
546

Evlerin gelinliğidir perdeler. Renk renk model model, pek çok çeşit bulmak mümkündür. Ama bunlardan evinize ve yaptığınız ev dekorasyonuna en çok yakışanı hangisidir. Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. Ya da perde seçerken özel bir şey yapmak gerekir mi? Gelin bu soruların cevabını hep birlikte görelim. Doğru perde seçimi, evinizin havasını tamamen değiştirir ve ev dekorasyonunuzun göz alıcı olmasını sağlar. Doğru perde seçimi takıldığı mekana sıcaklık katar. Perdeler ev içindeki mahremiyeti sağlamak ve dışarıdan gelen ışığın rahatsız edici etkisini azaltmak amaçlı kullanılan dekoratif ürünlerdir. Perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konular, ev dekorasyonu için uyguladınız dekorasyon tarzı, perdenin kullanılacağı mekanın büyüklüğü ve mekanda kullanılan renklerdir. Yani kullanacağınız mekanın tarzına ve ihtiyacına göre perde seçimi yapmanız gerekmektedir. Kullanacağınız perdenin uzunluğu ya da kısalığı da kullanılacak pencerenin ebatı ile doğru orantılı olmalıdır. Dilediğiniz model ve desende perde seçimi yapmak için dekorasyon tarzının özelliklerini iyi bilmeniz gerekir.

Perde Seçimi Yaparken Hangi Stil Perde Alınmalı ?

perde_secerken_nelere_dikkat_etmek_gerekir

Yerden yükselen pencereler için uzun perde modelleri tercih edilmelidir.  Eğer ev dekorasyonu için seçtiğiniz dekorasyon tarzı modern dekorasyon tarzı ise, geometik desenler içeren perdeler tercih edilebilir. İngiliz tarzı dekorasyon tarzı için ise çiçek desenleri içeren perde seçimi yapılabilir. Mobilya döşemeleri renkli veya desenli ise, düz renk perde seçimi çok daha uygun olacaktır. Bu şekilde dağınık görünümü ve desen karmaşasını engelleyebilirsiniz.  Vintage ve klasik dekorasyon ile dekore edilmiş olan mekanlarda balon ya da kruvaze tarzı perdeler tercih edilebilir.  Bu tip kumaş perdelerin yanı sıra, modern dekorasyon tarzında stor, katlamalı vejaluzi perde modelleri sıklıkla kulanılmaktadır.

Perde Seçimi Yaparken Hangi Renk Tercih Edilmelidir ?

perde_secimi_nasil_olmali

Perde rengi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu dekorasyon, döşeme ve aksesuar renkleri ile uyumlu renkleri tercih etmenizdir. Sade dekorasyon tarzı ile dekore edilmiş odalara hareket katmak için farklı renk ve kumaş kullanılmış olan perdeler tercih edilmelidir. Küçük odalar için sade ve tek renk perdeler seçilmesi, çok daha iyi olacaktır. Oda dekorasyonunda farklı renkler ve desenler sıklıkla kullanılmış ise, yine tek renk perde seçmek uygun olacaktır.

Perde Seçimi Yaparken Hangi Kumaş Tercih Edilmelidir ?

ev_dekorasyonu_perde_secimi

Perde sekerken dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de perde kumaşıdır. Perde kumaşının kalınlığını, ışığın içeriye ne kadar girmesini isterseniz ona göre seçmeniz gerekir. Perde kumaşı seçerken organik kumaşları tercih etmeniz yerinde bir karar olacaktır. Çabuk yıpranmayan, rengi solmayacak ve kolay buruşmayacak kumaşlar, uzun süre kullanım açısından ve kullanım kolaylığı açısından perde kumaşında aranacak öncelikli özellikler olmalıdır.  Eğer bütçeniz yeterli ise, yaz ve kış mevsimleri için iki farklı perde satın alabilirsiniz. Bu şekilde yaz mevsiminde çok güneş alan evlerde ışığı engellemek için, kış mevsiminde ise, ışığın eve daha fazla girmesi için size alternatif sunar. Ayrıca yaz ve kış mevsimlerinde de farklı perdeler ile dekorasyonu canlandırabilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar