Probiyotik Nedir ?

Sağlık/Hastalıklar 08 Temmuz 2012
424

Probiyotik nedir sizce ? Son dönemlerde sağlığımız açısından son derece faydalı hatta gerekli olduu dile getirilen ve herksin kullanmasının son derece yararlı olduğu anlatılan probiyotik konusunda sizler için bir araştırma yaptım ve derlediğim sonuçları da bu makalemde sizlerle paylaşmak istedim. Probiyotik kavramı, son yıllarda sağlıklı beslenme konusu içerisinde, sıkça gündeme gelen bir olay. Probiyotik nedir öncelikle onu bilmek gerekir. Probiyotik, Yunanca bir kelime olup, yaşam için anlamına gelmektedir. Sindirilemeyen gıda lifleri olarak geçerler.

Probiyotik Faydaları

probiyotik_nedir_faydalari_nelerdir

  • Probiyotik gıdalar, bağırsaktaki faydalı bakterilerin büyümesini sağlayarak, faaliyetlerini harekete geçirirler. Bu da başta sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak, pek çok sindirim sistemi hastalığı ve sindirim sistemi ile ilgili kanser türlerini önlemek için fayda sağlar.
  • Probiyotik gıdalar, bağırsak florasını dengeleyerek, sağlığımızı olumlu yönde etkileyen yararlı ve canlı mikroorganizmalar içerirler. Aslına bakarsanız, probiyotik gıdaların içinde bulunan mikroorganizmalar normal şartlar altında, bağırsakta yaşamazlar. Bu sebeple de vücuda alındıklarında, genellikle uyum sağlayamazlar. Bu bakterilerin vücutta yaşamaları ve çoğalmaları için, probiyotik gıdaların tüketimine önem verilmelidir.

Probiyotik Besinler,Probiyotik İçeren Besinler,Probiyotik İçeren Yiyecekler, Probiyotik Gıdalar

probiyotik_iceren_yiyecekler

Tarhana, Yoğurt, fermente süt, peynir, ayran, kefir, kımız, tereyağı,dondurma, karbonhidratlar,muz, kırmızı meyveler, kuşkonmaz, sarımsak,buğday, yulaf, arpa, tam tahıllar, keten tohumu, domates, yer elması, soğan,hindiba, baklagiller ve yeşil sebzelerde bol miktarda probiyotik bulunur.

Probiyotik Yoğurt

probiyotik_yogurt

Probiyotik yoğurt, özellikle sindirim sistemindeki sorunların çözümüne yardımcı olur. Normal bildiğimiz o yoğurttan farkı var mıdır ? Probiyotik yoğurt, bildiğimiz yoğurt mayasının dışında, en az bir tane probiyotik kültür içermelidir. Probiyotik yoğurtların anne sütüne benzer bir etkiye sahip olduğu söylenmektedir. Düzenli olarak probiyotik yoğurt tüketilmesi sayesinde, ince ve kalın bağırsaktaki pek çok problem çözülebilir. Özellikle bağırsak tembelliği ve kabızlık sorunu olanlara çok faydalıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Probiyotik Nedir ?” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar