PROF.DR AHMET MARANKİ KAKAO’NUN FAYDALARI NI ANLATIYOR

Ahmet Maranki 28 Ocak 2010
1460

Kakao (Theobroma cacao), 4-8 metre boyunda ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından çikolata yapımında kullanılan bir bitki türü.
Doğal yetişme alanı Güney Amerika olmakla beraber, Tropiklerin genelinde yetiştirilmektedir. Theobromin adlı bir alkaloit eldekinde ve kakao yağı eldekinde kullanıldığı gibi, kakaonun tohumları da çikolata yapımında kullanılmaktadır.
Kakao ağacını doğal yetişme alanları And Dağları’nın etekleri ile Amazon ve Orinoco ırmaklarının havzalarının 200-400 m yakınlarındaki yükseltilerdir. Orta Amerika’ya Mayalar tarafından getirildiği sanılmaktadır. Ilık iklimlerde düzenli yağmur alan, verimli topraklarda yetişir.
Tarihçe
Kakao geleneksel olarak Aytekler tarafından su ve baharatla karıştırılarak, özellikle dinsel ayinlerde kullanılan çikolata yapımında kullanılıyordu. İspanyol istilasından sonra Avrupa’ya getirilen kakao, süt ile karıştırılarak kullanılmaya başlandı ve kısa sürede popüler oldu. Kakao tozu zamanla kakao yağı ile karıştırılarak bugünkü çikolata ortaya çıktı.
Üretim
Kakao çekirdekleri Kakao, dünya çapında 70 bin kilometrekarenin üzerinde bir ekim alanına sahiptir. Üretimin % 40′ını gerçekleştiren Fildişi Sahilleri’ni, %15′er payları ile Gana ve Endonezya izlemektedir. Diğer kakao üreticileri, küçük miktarlarda olmakla beraber, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’dur.
Kullanımı
Kakao ağacının tohumları ya hemen ya da bir süre sonra mayınlandırılır ve ardından kurutulur. Böylece tohumun acı lezzeti kaybolur ve hoş bir koku meydana gelir. Bu taneler kavurulurak, un haline getirilip yağı alınır. Sonra yeniden öğütülerek, toz halindeki kakao elde edilir. Kakao, sütle karıştırılıp içilir, ayrıca yağı alınmamış kakao tohumlarından çikolata yapılır.
PROF.DR AHMET MARANKİ KAKAO’NUN FAYDALARINI ANLATIYOR

Önerilen hastalıklar: Az miktarı kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, idrar söktürür. Uyarıcı, iştah açıcı ve kuvvet vericidir. Vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını sağlar. Böbrek iltihaplarını yok eder.Fazla tüketmek zararlıdır, çarpıntı yapar.
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“PROF.DR AHMET MARANKİ KAKAO’NUN FAYDALARI NI ANLATIYOR” Konulu yazıdaki yorumlar

  • gannam style

    çokk uzun yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :(,:D

  • İlginizi Çekebilir

    Sponsor Bağlantılar