TAHİNİN FAYDALARI VE BESİN DEĞERİ

Sağlık/Hastalıklar 15 Kasım 2013
779

Tahinin Faydaları ve Besin Değeri
Tahinin Faydaları,Tahinin Yararları,Tahin Neden Yapılır, Tahin Nasıl Yapılır,Tahinin Besin Değeri,Tahinin İçindekiler,Tahinin Ham Maddesi
Son derece kıymetli bir besin olan tahin, sağlık açısından da son derece faydalıdır. Tahinin ham meddesi susamdır. Yani tahin susamdan yapılır.Tahin Nasıl yapılır derseniz, hemen kısaca anlatım.. Susam sırasıyla tohumların elenmesi, kabuklarının soyulması ve ayrılması işlemlerinden sonra yıkanır ve kavrulur. Tahin, kavrulan bu tohumların katkı ve koruyucu madde olmaksızın sadece ezilmesi sureti ile elde edilir.

Tahinin Faydaları ve Kalorisi
Tahinin Faydaları ve Kalorisi

Tahinin Faydaları,Tahinin Yararları,Tahin Neden Yapılır, Tahin Nasıl Yapılır,Tahinin Besin Değeri,Tahinin İçindekiler,Tahinin Ham Maddesi
Tahin başta hücreleri yenilemek üzere, anti depresan özelliğine kadar pek çok faydası mevcuttur.  Tahinin yararları bu kadarla sınırlı değil tabiki.. Tahinin faydaları nelerdir gelin hep birlikte görelim.
* Tahin hücre yenileyici kıymetli bir besindir. Çünkü, Susamın, hücreleri yenileme ve yaraları hızla kapatma özelliği bulunmaktadır.

* Susam ve dolayısıyla tahin, sindirimi zor bir besin değildir. Sağlıklı bir mide ve karaciğer için oldukça faydalıdır.
* İçeriği nedeniyle en az süt ve et kadar kıymetli bir gıdadır.
* Tahin iyi bir anti depreandır. Çünkü içersinde yüksek oranda protein bulunur. Bu da iyi bir B vitamini kaynağıdır. Yüksek enerji ve mineral içeren tahin, mutluluk hormou salgılar.
* Safra taşlarının düşürülmesinde fayda sağlar.
* Nefes darlığı ve bronşit tedavisinde yardımcı olur.
* Bağırsakların yumuşatıcı ve idrar söktürücü özelliği vardır.
Tahinin Besin Değeri ,Tahinin İçindekiler,Tahinin Kalorisi
Tamamen doğal olan ve açık krem renginde akıcı bir gıda maddesi olan tahinde, % 54 yağ, % 28 gibi yüksek oranda değerli protein ve bu proteinin asıl amino asitlerinin başında % 4 metinin ve B vitaminleri geliyor.
100 gramlık bir tahinde bulunan yaklaşık besin değerleri ise şöyle sıralanıyor: Enerji 634 kcal, toplam yağ 60.09 g, karbonhidrat 10.52 g, protein 25.51 g, kalsiyum 87.71 mg, demir 6.03 g, vitamin (B1) 1.08 mg, niasin 4.5 mg.
Tahinin Faydaları,Tahinin Yararları,Tahin Neden Yapılır,Tahin Nasıl Yapılır,Tahinin Besin Değeri,Tahinin İçindekiler,Tahinin Ham Maddesi

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“TAHİNİN FAYDALARI VE BESİN DEĞERİ” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar