TAVUK DÖNERİN ZARARLARI

Sağlık/Hastalıklar 20 Temmuz 2011
1223
Tavuk Dönerin Zararları
Tavuk Dönerin Zararları

Tavuk Dönerin Zararları

Tavuk Döneri,Tavuk Dönerinin Zararları,Tavuk Döneri ve Zararları, Tavuk Döneri Zararlı mı
Son derece kolay hazırlanan ve ucuz olması nedeni ile, fasfood yiyecekler arasında,en çok tercih edilen tavuk döneri, aslında, sağlık açısından oldukça zararlı. Maliyeti düşürmek isteyen bazı üreticiler, gerekli hijyen koşularına uymadan ürettikleri tavuk dönerini, hiç bir şeyden haberi olmayan vatandaşa bakın nasıl yediriyor.
Tavuk dönerinin içerisinde, deri,sakatat gibi malzeler bulunuyor. Üstelik bazıları işi, iyice ileri görütüp, inek memesi bile kullanmaya başlamış.
Çarşı merkezlerinde, okul ve dershanelerin civarındaki kafeteryalarda ve seyyar tezgahlarda satılan tavuk döner, ucuzluğu ve hazırlanmasının kolaylığı nedeni ile büyük rağbet görüyor. Türk usulü fast food olarak da adlandırılan ekmek arası tavuk dönerin fiyatı mahalle aralarında ayranla birlikte 1 TL’ye kadar düşebiliyor.
Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkan Vekili Şefik Aslan, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, tüketicinin sağlıklı ve ucuz olması nedeniyle beyaz ete yöneldiğini belirterek, bu kapsamda tavuk dönerin imalat ve satışının da kolay olması nedeni ile yaygınlaştığını söyledi.
Kazançlarını arttırmak isteyen bazı ’uyanıkların’ ise çeşitli hilelere başvurduğunu, sakatat parçalarından bağırsağa, kıyılmış tavuk derisinden paçaya kadar birçok artık maddenin tavuk dönerde kullanıldığını ifade eden Aslan, “Tavuk kesim ve parçalama işlerinin yapıldığı yerlerde, çöpe atılması gereken sakatat ve özellikle tavuk derisi bazı çalışanlar tarafından çuvallara doldurularak, dönercilere satılıyor” dedi. Üstelik, atıkların tadı anlaşılmasın diye de, baharatlaral bir güzel süsleniyor.
Son dönemlerde deri ve sakatatların yanı sıra tavuk dönere karıştırılan ürünler arasına inek memesi de eklendi. Sakatat, tavuk derisi, paça gibi tavuk etine karıştırılan maddeleri tespit edilebilir. Ancak tavuk dönere karıştırılmış inek memesini tadından ayırt etmek çok zor. Bu tavuk dönerdeki en son hiledir.
Gıda da yapılan hileler sağlığımızı bozmasının yanı sıra damak tadımızı da yok ediyor.” Gıda hilelerinin sadece tavuk dönerle sınırlı kalmadığını belirterek, tüketicilerin bu konuda bilinçli olmaları konusunda uyaran Aslan, şu bilgileri verdi: “Soframızda her öğün bulunan ekmeğe karbonat katılarak rengi beyazlaştırılıyor. Kasaplarda et terbiye edilirken yüzde 20-25 oranında su verilip ağırlaştırılıyor. İnsanlarımız eti bir kilo diye alıyorlar ama onun sadece 750 gramı et. Kırmızı bibere kiremit tozu, karabibere renk alması için kanserojen boya katılıyor. Kırmızı etten yapılan kıymaya tavuk kıyması karıştırılıyor. Küf tutmuş ve bayatlamış peynirler, eritilerek eritme peynir olarak piyasaya sürülüyor. Salam sosis ve sucuk gibi et ürünlerine tavuk derisi bağırsağı taşlık karıştırılıyor. Sütün öz yağı alınarak, katı yağ ile karıştırılıyor. Bu şekilde süte yağlı süt imajı veriliyor. Bu gıda hilelerine karşı yapılacak en iyi iş bilinçli bir tüketici olmak.”
İnek memesi laboratuvarda tespit edilebilir
Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Özgür Gölge ise inek memesini tavuk etinden tadarak ayırt etmenin mümkün olmadığını vurgulayarak, ancak laboratuvar ortamında yapılacak testler sonucunda tavuk etindeki inek memesinin tespit edilebileceğini söyledi.
Gıda hilelerinin bir insanlık suçu olduğunu belirten Gölge, döner içerisindeki inek memesinin mastitis hastalığı (meme iltihabı) taşıdığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini kaydetti.
Tavuk döner yapan yerlerin ucuz fiyatlara aldıkları memeleri dönerin içerisine öğüterek karıştırdıklarını ifade eden Gölge, “Gıda hilelerine karşı daha sıkı tedbirler alınmalı. Yetkili kurumlar denetim ve kontrollerle bu tür kötü niyetli kişilerin halkın sağlığı ile oynamasına izin vermemeli. Tüketici de bu konuda duyarlı olmalı gıda açısından güvenilir yerleri tercih etmeli” diye konuştu.
Tavuk Döneri,Tavuk Dönerinin Zararları,Tavuk Döneri ve Zararları, Tavuk Döneri Zararlı mı

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“TAVUK DÖNERİN ZARARLARI” hakkında 4 yorum var

 • sinemkocabay

  Çok güüzel tadı var ama .S

 • dominınt teyze :DD

  ketcuplu artı acılı döner bunları okuduktan sonra o kadar da cazip gelmiyor artık

 • misafir

  iğrençmiş şu tavuk döner

 • Melisa

  Oh mis

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar