Tırnak Yemenin Nedenleri ve Tedavisi

Sağlık/Hastalıklar 22 Aralık 2014
466

Tırnak yeme rahatsızlığı, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sıkça görülen bir olaydır. Çoğu kaynaklara göre psikolojik kökenlere bağlı olan tırnak yeme olayı bazı zamanlarda da sadece alışkanlık olmasından dolayı eyleme geçirilen bir rahatsızlıktır. Tıbbi adı onikofajidir. Tırnak yiyen insanların genellikle güven problemi olduğu düşünülür. Ya da bu kişilerin son derece stresli ve agresif insanlar olduğu kanaatine varılır. Sizin de çevrenizde veya bizzat sizin tırnak yeme probleminiz var ise, öncelikle tırnak yemenin zararları konusunda bilgi edinmeniz önemlidir. Ardında da tırnak yeme tedavisi konusunda bir uzmandan yardım almanızın çok faydası olacaktır. Bu günkü makalemizde tırnak yemenin nedenleri, tırnak yemenin zararları ve tırnak yemenin tedavisi hakkında sizlerle bilgi paylaşımında bulunmak istiyoruz.

Tırnak Yemenin Nedenleri

 • tirnak_yemenin_nedenleri
  Tırnak Yemenin Nedenleri

  Aşırı stres veya heyecan sonrasında, ya da psikolojik nedenlerden dolayı tırnak yeme alışkanlığı gelişmiş olabilir.

 • Özellikle çocuklarda oluşan tırnak yeme problemi tıpkı parmak emme sorunun da olduğu gibi, psikolojik nedenlere dayanmaktadır. Aile içinde aşırı baskılı ve otoriter bir eğitim uygulaması var ise, çocuk sürekli azarlanıp eleştiriliyorsa, kardeşe veya başka bir şeye karşı kıskançlık duygusu besliyorsa, beklediği ilgi ve sevgiyi yeteri kadar görmüyor veya hissedemiyorsa, ya da gergin ve stresli bir hayat sürüyorsa, çocuklarda ve pek çok insanda tırnak yeme rahatsızlığı gelişebiliyor.
 • Ev içerisinde, anne babanın sürekli kavga etmesi, anne ve babanın aşırı evhamlı olması ve bu sebeple çocuğun üzerinde baskı kurması, anne babanın çocukları arasında ayrım yapması gibi durumlarda çocuklarda tırnak yeme alışkanlığının oluşmasında etkili olmaktadır. Ayrıca çevresinde tırnak yiyen birisini bulunması da çocuk üzerinde aynı davranışı sergileme konusunda etki yapar. Ve pek çok çocuk yetişkinliğinde de aynı alışkanlığa devam etmektedir. Aslına bakarsanız sorunun özü, çocukluğunda yaşamış olduğu olaylardır.

Tırnak Yemenin Zararları

tirnak_yemenin_zararlari
Tırnak Yemenin Zararları

Tırnak yediği için ölen kimse duymadım. Ama tırnak yeme alışkanlığı pek çok hastalığa açık davettir. Çünkü gün içerisinde her yere temas eden eller ve dolayısıyla tırnaklar içerisinde biriken maddeler, tırnak yemek sureti ile direkt olarak vücuda alınır. Buna bağlı olarak da başta ağız ve diş eti hastalıkları olmak üzere, bazı ağız içi enfeksiyonlar, mide ve bağırsak parazitleri gibi istenmeyen durumlara yol açılmış olur. Dahası hijyen açısından hiç önerilmeyen tırnak yeme alışkanlığı ellerde estetik açıdan da son derece kötü bir görüntü oluşmasını sağlar. Çok fazla tırnak yenmesi durumunda, tırnaklarda ve çevresindeki deride enfeksiyon riski artar.

Tırnak Yemenin Tedavisi

 • tirnak_yemenin_tedavisi
  Tırnak Yemenin Tedavisi

  Tırnak yeme konusunda en çok kullanılan tedavi yöntemi eczanelerde ve kozmetik mağazalara satılan acı solüsyonlardır.

 • Ama tırnak yeme konusundaki en etkin tedavi, çocukta veya yetişkinde gerginlik yaratarak tırnak yemesine neden olan olayın araştırılarak çözüme kavuşturulmasıdır.
 • Özellikle çocuklarda görülen tırnak yeme alışkanlığında, çocuğu azarlamak veya cezalandırmak yerine, tırnak yeme konusunda bilinçlendirilmesi ve çocuğa destek olunması gerekmektedir.
 • Çocukların ve yetişkinlerin korku filmi ya da kendilerinde gerilim heyecan yaratacak tür filmlerden uzak durması faydalı olur.
 • Tırnak yiyen kişilerin gece yatarken, eski ve hafif eldiven giymeleri fayda sağlar.
 • Tırnak yiyen kişinin ilgisini başka tarafa çekerek, dikkatini dağıtmak da faydalı olacaktır.
 • Çocuklarda bu alışkanlıktan vazgeçmeyi sağlamak için başarı ödülleri almak faydalı olur. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bu işi ölçülü ve uygun şekilde yapmanızdır. Yoksa çocuk bunu kullanarak tırnak yeme alışkanlığını daha da ileri götürebilir.
 • Tırnak bakımı yapmak da tırnak yeme alışkanlığı önleyebilir. Tırnaklarınıza manikür yapmak caydırıcı olabilir.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Tırnak Yemenin Nedenleri ve Tedavisi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar