Topuklu Ayakkabı Bakımı

Moda-Aksesuar 06 Mart 2017
230

Topuklu ayakkabı giymeyi seviyorsunuz. Ama bir de bu topuklu ayakkabı giymenin önemli kuralları var. Topuklu ayakkabıda en önemli kural topuklu ayakkabı bakımıdır. Eğer topuklu ayakkabılarınızın temizliğini ve bakımı düzenli olarak yaparsanız, uzun süre ilk aldığınız günkü gibi giyebilirsiniz.  Öncelikle ayakkabı bakımında yapmanız gereken iki gün üst üste aynı ayakkabıyı giymemek. Eğer aldığınız topuklu ayakkabıyı her gün giyerseniz, ömrü 6 ay olacaktır. 2 çift ayakkabıyı değiştirerek giyerseniz topuklu ayakkabılarınızın ömrü 2 yıla kadar çıkacaktır. Tabi ne kadar çok topuklu ayakkabınız olursa, o kadar fazla uzun ömre sahip olacaklardır.

topuklu_ayakkabi..

Özellikle çalışan kadınlar giyim ve makyaj için gösterdikleri özeni maalesef ayakkabıları için göstermiyorlar. Özensiz şekilde giyilen topuklu ayakkabılar günlük koşturmaca içinde büyük hasar alıyor. Topuklu ayakkabı bakımında ilk yapmanız gereken şey topuklu ayakkabılarınıza daha nazik ve özenli davranmanız olacaktır.  Topuklu ayakkabılarınızı giyerken mutlaka çekecek kullanmaya özen gösterin. Bu sayede ayakkabıların arka kısmı deforme olmayacaktır. Onlara nazik davranın, özenle giyinip, özenle çıkarınız. Eğer bağcıklı bir topuklu ayakkabı giymişseniz, mutlaka bağcıklarını açıp o şekilde giyin. Bu sayede topuklu ayakkabıların ömrü uzayacaktır.

topuklu_ayakkabi

Rugan topuklu ayakkabı giyecekseniz rugan ayakkabılardaki en önemli şeyin parlaklığı olduğunu unutmayın. Fakat topuklu ayakkabıları parlatma süngeri ile parlatmak içindeki kimyasallardan dolayı rugan ayakkabılarınıza zarar verecektir. Şöyle ki parlatıcı süngerin içindeki kimyasallar ayakkabının gözeneklerinin tıkanmasına ve bir süre sonra rugan yüzeyde çatlaklar oluşmasına neden olacaktır. Parlatıcı sünger yerine badem yağı ya da vazelin kullanmak da ruganların pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır.  Bu arada topuklu ayakkabılarınızı sık sık boyamayı da ihmal etmemeniz gerekir.

topuklu-cizme-modavapuru-9

İşten çıkıp eve geldiğinizde nasıl kendinizi rahatlamak için elinizi yüzünüzü yıkayıp kendinizi rahatlatıyorsanız, ayakkabılarınızın da rahatlamaya ve bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın. Akşam ayakkabıların tozunu alıp, mümkünse içine tahta kalıplar yerleştirerek 24 saat bekleyin. Bu işlemin ayakkabı bakımın en önemli parçalarından birisi olduğunu unutmayın.

topuklu-ayakkabi-modavapuru-e5

Havalar her daim kuru ve güzel olmuyor elbette. Karlı yağmurlu ve çamurlu havalarda Yapacağınız en güzel şey, dışarı çıkarken rengarenk lastik bir bot giyip, giymek istediğiniz topuklu ayakkabıyı kutusunda yanınızda götürmeniz olacaktır. Eğer yağmur siz iş yerindeyken başlamışsa ve siz en sevdiğiniz topuklu ayakkabınızı giymişseniz.. O zaman ıslanan topuklu ayakkabılarınız sakın kalorifer, soba, klima, ısıtıcı gibi yerlerde kurutmayın.Bu işlem ayakkabıların büzüşmesine ve derisinde çatlaklar meydana gelmesine neden olacaktır.  Burada yapmanız gerekekn bakım işlemi, ayakkabının dış yüzeyini temiz ve kuru bir bezle güzelce silip, içine eski gazete parçaları koymaktır. Kuşe kağıt kullanmayınız. Kağıtlar ıslanırsa kuruları ile değiştirin. Süet ayakkabılar için koruyucu spreyler kullanabilirsiniz. Kardan ve sudan oluşan lekeler için sirkeli su ile silebilirsiniz. (2 ölçek su 1 ölçek sirke) Deri olanlar için ise hint yağı kullanabilirsiniz. Yumuşak bir bezle bu işlemleri yapmanız iyi olacaktır.

topuklu-ayakkabi-modavapuru-3

Beyaz topuklu ayakkabılarda oluşan lekeleri gidermenin en güzel yolu diş macunudur. Daha çok spor ayakkabılar için kullanılan bu yöntem topuklu ayakkabılarda da çok işe yarayacaktır. Yumuşak bir diş fırçasına bir miktar diş macunu sıkın ve dairesel hareketlerle lekelerin bulunduğu bölümü temizleyin. Fırçalama işleminden sonra nemli yumuşak bir bezle silin.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Topuklu Ayakkabı Bakımı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar