Topuklu Ayakkabının Tarihçesi

Moda-Aksesuar 04 Aralık 2016
389

Topuklu ayakkabı kadar kadınlar için gerekli bir diğer aksesuar düşünemiyorum. Her ne olursa olsun topuklu ayakkabı kadınların vazgeçilmez tutkusu. Topuklu ayakkabı tutkunu kadınlardan biri olarak, bir kaç gün evvel muhteşem topuklu ayakkabı modelleri olan bir web sayfası keşfettim. topuklu ayakkabı sayfasında 2017 ayakkabı modellerinin bulunduğu muhteşem bir görsel şölen vardı. modavaupru.com da bulunan birbirinden şık topuklu ayakkabı modellerine bakarken kendim için 2017 modasına uygun topuklu çizme almayı da ihmal etmedim tabiki. İşte modavaupru.com’dan kendm için aldığım 2017 topuklu çizme modeli..

2017_topuklu_cizme_modelleri

Bu arada da topuklu ayakkabının tarihçesini merak ettim ve sizler için araştırdım. Bakın topuklu ayakkabının tarihçesinde neler buldum.  Bilim adamlarına göre, ortalama gün içinde 19.000 adım atıyoruz. Ve tüm hayatımız boyunca dünyadan aya gidecek kadar adım atıyoruz. Bu yolu düz ayakkabıyla yürüyenler olduğu gibi, topuklu ayakkabıyla yürüyenler de azımsanamayacak kadar fazla. Peki topuklu ayakkabı nasıl ortaya çıktı. İlk olarak topuklu ayakkabıyı kim tasarladı ? İşte sizlere topuklu ayakkabının tarihçesi.

Topuklu Ayakkabının Tarihçesi

topuklu_ayakkabinin_tarihcesi

Ayakkabıyı ilk icat eden kimdir bilinmez, ama bilim adamlarını taş devrine ait dönemlerde yaptığı incelemelerde sandaletler bulunmuş. Uzmanlar topuklu ayakkabının kişisel kullanım nedeniyle ortaya çıktığını düşünmekte. Mısırlı çiftçilerin toprağa batmamak için ayakkabılarının altında topuk kullandığı biliniyor. Topuklu ayakkabının aksesuar olarak yaygınlaşması ise, 17. yüzyıl başlarında 1680’li yıllara denk gelmekte. Hatta kadınlar bu dönemlerde o kadar ince ve yüksek topuklu ayakkabılar giymekteydi ki, bir değnekten yardım almadan yürüyemez haldelerdi.

Topuklu Ayakkabıyı İlk Kim Buldu ?

topuklu_ayakkabiyi_ilk_kim_buldu

Modern topuklu ayakkabıların ise, Leonardo Da Vinci tarafından tasarlandığı sanılmaktadır.O dönemlerde sadece kadınlar değil, erkekler de topuklu ayakkabı giymekteydiler. Hatta öyle ki, hükümdarların emri ile, erkekler mensup oldukları sınıfları belli etmek için ayakkabılarının topuklarını farklı renklere boyamaya başladılar. Kırmızı topuklu ayakkabılar sadece soylu aileler tarafından giyilebiliyordu. 18. yüzyılda erkekler topuklu ayakkabı giymeyi bıraktılar. Bu dönemden sonra sadece kadınlar 10-12 cm gibi yüksek topuklu ayakkabıları giymeye başladılar. Bu ayakkabılar kadınlarda zerafet göstergesi olarak kabul ediliyordu. 1879 yılındaki Fransız ihtilalinden sonra topuklu ayakkabılar yerini düz ayakkabılara bıraktı.Ancak 18. yüzyılda topuklu ayakkabılar yeniden sahne almaya başladı. Genç ve bekar kadınlar giydikleri yüksek topuklu ayakkabılarla kendilerini daha çekici görüyorlardı.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Topuklu Ayakkabının Tarihçesi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar