Tükenmez Kalemlerde Bulunun Küçücük Bir Ayrıntı Yüzlerce Kişinin Hayatını Kurtardı!

Bu gün sizlere hayat kurtaran bir buluştan bahsetmek istiyorum. Hayat kurtaran buluş derken abartmadığımı, makalenin hepsini okuduğunuz zaman siz de anlayacaksınız. Mavi tükenmez kalemler çocukluğumuzdan bu yana hayatımızda bir şekilde var olmuştur. 1991 yılında BIC şirketi tarafından mavi tükenmez kalemlerle ilgili olarak hayat kurtaran bir buluş hayata geçirildi. Herkesin fark ettiği ama ne işe yaradığına bir türlü anlam veremediği bu buluş pek çok çocuğun ve yetişkinin hayatını kurtardı.

Mavi Tükenmez Kalem Kapağının Sırrı

mavi_tukenmez_kalem

BIC şirketinin 1991 yılında aldığı bir karar ile, mavi tükenmez kalemlerin kapağının üzerine boşluk yapıldı. Bunun en önemli nedeni de özellikle çocukların her şeyin tadına bakma merakı. Çocuk kalemin kapağını ısırdığında ya da tadına bakmaya kalktığında ani bir nefes alma hareketi ile kale kapağını nefes borusuna kaçırabiliyor. Ki bu durum pek çok kişinin başına gelmiş elim bir olaydır. Sadece çocuklar mı ? Yetişkinler de çok sinirli ya da stresli olduğu zamanlarda kalem kapağını ısırmak gibi bir eylemde bulunuyorlar. Firmanın bu gibi durumları göz önünde bulundurarak kalem kapaklarının üzerinde boşluk bulundurmasının nedeni ise, kalem kapağının nefes borusuna kaçması durumunda, kişilere tıbbi müdahalede bulununcaya kadar gerekli oksijeni sağlayabilmesi ve kişinin boğulmasını önlemesi.

Basit Ama Etkili Bir Uygulama Gerçekten Hayat Kurtaran Bir Buluş Olarak Tarihe Geçti

mavi_tukenmez_kalem_kapakli

Firmanın mavi tükenmez kalem kapağını  üzerinde boşluk yapması pek çoğumuzun aklına bile gelmeyecek bir nedenden. Hemen hemen hiç kimse neden kalem kapağının üzerinde bir boşluk var diye düşünmez. Ama bu uygulama sayesinde 100’den fala çocuk ve pek çok yetişkin hayatta kalmış ve boğulmaktan kurtulmuştur. Kendi şahsıma ben firmayı tebrik ediyorum.

 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Tükenmez Kalemlerde Bulunun Küçücük Bir Ayrıntı Yüzlerce Kişinin Hayatını Kurtardı!” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar