ÜRE NEDİR NEDEN YÜKSELİR ?

Üre Nedir Neden Yükselir ?
Üre,Üre Nedir,Üre Neden Yükselir,Ürenin Yükselmesi,Üre Yüksekliği Nedenleri,Ürenin Yüksek Olması,Üre Neden Olur
Üre, vücuttan mutlaka atılması gerekn zehirli bir maddedir.  Üre proteinli gıda alındığında ve parçalanması sonucunda oluşur. Üre böbrekler tarafından süzülür ve idrarla birlikte vücuttan dışarı atılır. Üre normol koşullarda vücutta 100 ml kanda 50 mg’dan daha az bulunması gerekmektedir. Böbreklerimiz üre maddesini vücuttan yeterince uzaklaştıramazsa kanda üre birikmeye başlar.

Ürenin yükselmesi, vücutta toksik etki yaratır, çok yükselirse yaşamak mümkün değildir. Ürenin vücuda verdiği zarar başka etkenlerede bağlı olabilir, bundan dolayı hangi sebepten daha fazla zarar vereceğini, hayati riskin ne boyutta olacağını önceden bilmek mümkün değildir.

Üre Yüksekliği Nedenleri
Üre Yüksekliği Nedenleri

Üre,Üre Nedir,Üre Neden Yükselir,Ürenin Yükselmesi,Üre Yüksekliği Nedenleri,Ürenin Yüksek Olması,Üre Neden Olur
Üre Yükselmesinin Sebepleri,Üre Neden Yükselir
Üre yükselmesinin başlıca nedeni böbreklerin süzme işlemini tam olarak yerine getirmemesidir.  Süzme oranını bir çok etkileyen mekanizma vardır. Mesela bir insanda ileri derecede sıvı kaybı varsa, çok aşırı terleme oluyor ise, sıvı alımı çok az ise  böbrekler bu maddeyi eritebilmek için ve idrar  olarak dışarı atmak üzere vücutta yeterli sıvı bulamaz. Bu da ürenin yükselmesine neden olur.
Bazen doku ezilmeleri nedeniyle böbreğin süzme yeteneği azalır, üre üretimi süzmenin üstünde olur, o zaman kanda üre artışı olur. Böylesi üre artışlarına prerenal, yani böbrek öncesi nedenlerden oluşan üre yükselmesi denilebilir. Böbreklerde hasar oluşur. Böbreklerdeki glomerül diye anılan süzme birimleri bazı nedenlerden dolayı hasar görürse, süzme kalitesi azalır. Böyle durumlarda, üre üretimi normal olsa bile, atılım azalır ve kanda birikme olur.
Birçok neden böbreğin hasarlanmasına yol açabilir. Ürenin yükselmesinin nedeni böbreklere bağlı ise bu duruma renal, yani böbreğe bağlı üre yükselmesi denilir. Sorun bazende böbreklerden sonraki idrar kanallarında oluşur. Böbrek ile mesane arasında üretirler, prostat, mesane ve idrar yolu gibi organlarda, idrar yapmayı engelleyen iltihab, taş, tümör yada benzeri bir durum söz konusu ise idrar atmak engellendiği için kanda üre yükselebilir. Buna postrenal, yani böbrek sonrası üre yükselmesi denilir.
Sorun ne olursa olsuni mutlaka bir hekim kontrolünden geçmek ve gerekli tedaviyi almak gerekir.
Üre,Üre Nedir,Üre Neden Yükselir,Ürenin Yükselmesi,Üre Yüksekliği Nedenleri,Ürenin Yüksek Olması,Üre Neden Olur

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“ÜRE NEDİR NEDEN YÜKSELİR ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar