Uzun Bir Hayat Yaşamanın 10 Altın Kuralı

Sağlık/Hastalıklar 10 Nisan 2016
382

Uzun ve sağlıklı bir hayatı hangimiz istemeyiz ? Hepimiz isteriz elbette. Peki uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırrı nedir ? Bunun için sihirli bir reçete var mıdır? Aslına bakarsanız her zaman söylenen 3 beyazdan uzak durmaktır. elbette yağ, şeker ve tuzdan uzak durmak sağlıklı yaşamak için olmazsa olmazların başında yer alıyor. Çok fazla alınan şeker ve yağ vücutta yağ depolanmasına ve dolayısıyla kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarıyor ve hayatın kısalmasına neden oluyor.  Bir de bunların dışında sağlıklı ve uzun yaşamanın 10 altın kuralı var. bunları da ben size anlatacağım.

İyi Bir Evlilik Yapın

iyi_bir_evlilik

İyi bir evlilik yapmak ille de zengin birisiyle evlenmek anlamına gelmiyor. Genetik anlamda iyi bir evlilik yapmaktır önemli olan. Bilim adamları uzun yaşamın sırrının genetikten geçtiğini belirtiyorlar. Yapılan araştırmalarda, sağlıklı ve uzun bir hayat aileden gelen genetik mirasa bağlı. Bu sebeple eş seçiminde babasının ve büyükannesinin yaşayıp yaşamadığına bakın. Bu seçim sizi dorudan etkilemese bile çocuklarınız için faydalı olacaktır.

Mutlaka ve Mutlaka Kahvaltı Yapın

kahvaltinin_onemi

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapmalısınız. Kahvaltınızda peynir, domates, salatalık, zeytin, az yada pişirilmiş 2 yumurta beyazına 1 yumurta sarısı, kepek veya çavdar ekmeğinden oluşan zengin içerikli besinler bulunmalıdır. Metabolizma hızı açısından ve kahvenin barındırdığı birçok fayda nedeniyle, kahve içmek unutulmamalıdır.

Sigara ve Alkolü Bırakın

sigara_ve_alkolun_zararlari

Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu bilmeyen yoktur elbette. Sigara içen erkekler içmeyenlere oranla çok daha fazla prostat kanserine yakalanma riskine sahiptir.  Eğer uzun ve sağlıklı bir hayat istiyorsanız sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmanız gerekir.

Cinsel Hayatınızı Canlandırın

cinsel_hayat

Cinsel hayat sağlıklı kalmak ve ömrü uzatmanın en keyifli yoludur. Düzenli bir cinsel hayat daha stressiz, daha mutlu ve daha dinlenmiş bir insan demektir. Yapılan araştırmalar da, erkeklerde prostat kanseri riskini artırmanın en güzel yolunun düzenli bir cinsel hayattan geçtiğini gösteriyor.

Günlük En Az 1 Kase Tam Tahıl ve Baklagil Tüketin

tam_tahilin_faydalari

Tam tahıllı besin tüketmek, erken yaşta ölüm riskini %15 ila %25 oranında azaltmaktadır. Yapılan araştırmalarda 1 hafta süreyle 6 veya daha fazla porsiyon tam tahıllı besin tüketen kişilerin damarlarında tüketmeyenlere oranla daha az plak oluştuğu gözlenmiştir. Aynı zamanda sofa fasulyesi, nohut, mercimek gibi baklagiller lif açısından zengindir. Lifler, sindirim sistemindeki kolesterollü düşürmek için idealdir.

Evcil Hayvan Besleyin

evcil_hayvan

Evinde evcil hayvan ve özellikle de köpek besleyen kişilerin beslemeyenlere oranla daha stresli olduğu gözlenmiştir. Evcil hayvana sahip olanlar daha düşük kan basıncına ve düşük tansiyona sahip oluyorlar. Aynı zamanda hayvan beslemek psikolojik olarak kişiyi rahatlatıyor.Evcil hayvanlar, sahibini neşelendiriyor, yalnızlık duygusunu ve depresyonu azaltıyor, iyi beslenmeye ve spor yapmaya teşvik ediyor.

Bol Miktarda Antioksidan Alın

antioksidanlar

Antioksidanlar günümüzün olmazsa olması. Vücuttaki kimyasal reaksiyonlar sonucu meydana gelen toksinlerin atılmasında önemli rol oynayan antioksidanlar, sağlıklı ve uzun bir yaşamın sırrı olarak da görülüyor. Antioksidanlar, vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınan bir grup maddedir. Gıda yoluyla alınan en önemli antioksidanlar, betakaroten, E ve C vitaminleridir. Bunun için de sofranızdan; tarçın, karanfil, enginar, koyu renkli yapraklı bitkiler, ıspanak, havuç, C vitamini yönünden zengin turunçgiller, çilek, brokoli, lahana, patates, maydonoz kuruyemişler, bazı bitkisel yağlar ve lifli yeşil besinleri eksik etmemeye özen gösterin.

Düzenli Olarak Doktor Kontrollerinizi Yaptırın

duzenli_doktor_konrtolu

Düzenli olarak doktor kontrolünü yaptırmak erken teşhis açısından son derece önemlidir. Özellikle de ilerleyen yaşlarda kontrolleri ihmal etmemek, istenmeyen pek çok sağlık sorunun da önüne geçmek için önemlidir.

Stresten Uzak Durun

stres

Günümüzde stresten uzak durmak her ne kadar zor olsa da, çabuk öfkelenen kişilerin kalp hastalıkları riskini önemli oranda artırmaktadır. Çabuk sinirlenen kişiler için 55 yaşında veya daha erken yaşlarda kalp krizi geçirme riski oldukça yüksektir.

Çok Fazla Uyumayın

cok_uyumanin_zararlari

Çok fazla uyumanın en büyük dezavantajı ömrü kısaltmasıdır. 8 Saatten fazla uyumak ölüm oranını artırmaktadır. Bu demek değil ki, az uyuyun ya da hiç uyumayın. Az uymak da sakıncalı. 4 Saatten az uyumak da yine hayatı kısaltıp erken ölüm riskini artıran sebep olarak kayıtlara geçmiş durumda. En ideal uyku 6-8 saat arasında olandır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Uzun Bir Hayat Yaşamanın 10 Altın Kuralı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar