WİKİLEAKS NEDİR ?

Güncel/Aktuel 06 Aralık 2010
332

WİKİLEAKS NEDİR
WİKİLEAKS

Wkileaks Nedir?

Wikileaks Türkçe olarak  bildiğim odur ki anlamına geliyor. Wikileaks, Wikileaks.org sitesi kanalı ile tüm dünyaya adını duyuran, İsveç merkezli bir organisazyondur.
Wikileaks Ne Zaman ve Neden Kuruldu
wikileaks.org vasıtası ile yayın yapan Bu organizsazyon, Aralık 2006 yılında kurulmuş ve daha kuruluşunun 1. yılında,  veritabanında 1.2 milyon dökümana ulaşmış.  Wikileaks Julian Assange’nin ifadesine göre; basın özgürlüğü için kurulmuş bir organizsayondur. ABD nin diplomatik dtratejisini tüm dünyanın gözleri önüne seren bir internet sitesi.
Wikileaks Belgeleri
Wikileaks belgeleri arasında, Türkiye için de son derece önemli olan stratejiler var.Wikileaks belgeleri Türkiye için AB ye giremeyeceğini ve buna izin verilmeyeceğini yazıyor. Türkiye’nin geçtiği 7 bin metinde öne çıkanlar ise darbe, Davutoğlu, Erdoğan ve AB oldu. Belgelerde, Amerikan diplomatik yazışmalarında, yabancı liderlerle ve dünyadaki nükleer ve terörist tehditlerle ilgili değerlendirmeler bulunuyor. Belgeler, ABD’nin dünyadaki toplam 270 büyükelçilik ve konsolosluklarla 2004 yılından 2010’un Mart ayına kadarki günlük yazışmalarının içeriğini ortaya koyuyor. Wikileaks Belgeleri Türkiye açısından da oldukça sıkıntılı.
Wikileaks Türkiye (ya da diğer anlatımla Wikileaks Turkey) oldukça geniş.
Wikileaks belgeleri Türkiye için AB ye giremeyeceğini ve buna izin verilmeyeceğini yazıyor. Türkiye’nin geçtiği 7 bin metinde öne çıkanlar ise darbe, Davutoğlu, Erdoğan ve AB oldu. Belgelerde, Amerikan diplomatik yazışmalarında, yabancı liderlerle ve dünyadaki nükleer ve terörist tehditlerle ilgili değerlendirmeler bulunuyor. Belgeler, ABD’nin dünyadaki toplam 270 büyükelçilik ve konsolosluklarla 2004 yılından 2010’un Mart ayına kadarki günlük yazışmalarının içeriğini ortaya koyuyor. Wikileaks Belgeleri Türkiye açısından da oldukça sıkıntılı.
wikileaks.org ,Wikileaks Turkey,Wikileaks belgeleri,Wkileaks Nedir,Wikileaks Türkçe,Wikileaks

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“WİKİLEAKS NEDİR ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
108

Sponsor Bağlantılar