Yorgunluk Yapan Besinler Hangileridir?

Sağlık/Hastalıklar 17 Mart 2017
325

Can boğazdan gelir diye bir ata sözü var. Ama bazı şeylere de dikkat etmek gerekir. Yani can boğazdan geldiği gibi gider de. Ya da bazı besinleri çok sık tüketiyor olmanız sizi fazlasıyla yorgun ve bitkin bir hale getirebilir. Şimdi kendi kendinize besinler insanı yorar mı diye düşünebilirsiniz. Evet bazı besinler insanları yorar ve kendinizi yorgun hissedersiniz. Eğer siz de sebebi belli olmayan yorgunluktan şikayetçi iseniz mutlaka beslenme listenizi gözden geçirmelisiniz. Çünkü bazı besinler enerjinizi sömürerek kendinizi yorgun hissetmenize neden olurlar. Bu gün sizlere yorgunluk yapan besinler hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Muz Yorgunluk Hissi Verir

muz

Muz hemen hemen herkesin en çok sevdiği meyvelerden bir tanesidir. Muzun içerisinde bol miktarda magnezyum bulunur. Magnezyum yorgunluk yapan elementlerin başında yer alır. Muz yemeyin demiyorum elbette.Magnezyum iyi bir ağrı kesicidir. Muz yemenin en iyi saati de akşam yatmadan öncedir.

Beyaz Ekmek Kendiniz Yorgun Hissetmenize Sebep Olur

beyaz_ekmek

Biz millet olarak ekmek yemeden doymayan bir milletiz. Yemeklerinde hiç ekmek yemeyen kişilerin sayısı çok da fazla değil. Ülkemizde kepekli ekmek ya da tam buğday ekmeği yerine beyaz ekmek tüketiliyor. Beyaz ekmeğin glisemik indeksinin yüksek olması lif açısından fakir olmasını sağlar. Çok Fazla lif içermemesi nedeniyle de insanları enerjik ve tok hissettirecek besin değerine sahip değildir.

Kırmızı Et

kirmizi_et

Kırmızı et beslenmeniz için vazgeçilmez besinlerden bir tanesidir. Fakat kırmızı etin bazı bölümleri yüksek oranda yağ içerir. Eğer siz de etin yağlı bölümlerini tercih ediyorsanız yorgun hissediyor olmanız son derece normaldir. Çünkü, vücut aldığınız yağı yakmak için daha fazla enerji yakmaya ihtiyaç duyacak ve buda sizin kendinizi bitkin hissetmenize sebep olacaktır. Kırmızı et yemek yerine balık daha uygun bir seçim olacaktır. Balık omega yağ asitleri içerdiğinden dolayı sizin daha enerjik olmanızı sağlar.

Vişne ve Vişne Suyu

visne_ve_visne_suyu

Vişne ve vişne suyu  yüksek oranda melatonin içermesi nedeniyle iyi bir uyku ilacı gibidir. Uyku problemi olanlar için mükemmel bir seçim olsa da gün içerisinde tüketilmesi yorgunluk hissine neden olur.  Vişne veya vişne suyu seviyorsanız gece yatmadan önce tüketmeniz rahat bir uyku uyumanızı da sağlar.

Tatlı

serbetli_tatli

Özellikle çalışanlar için, öğlen yemeklerinin çoğunda tatlı verilir. Öğlen yemeğinin hemen arkasından tükettiğiniz tatlı yüksek şeker içeriği ile ilk başta size enerji hissi verse de hızla yemek sizi şeker komasına dahi sokacak kadar tehlikelidir. Ayrıca vücuttaki insülin seviyesini artırıp kendinizi güçsüz ve bitkin hissetmenize sebep olur.

Kahve

kahve

Kahvenin insanları canlandırdığı ve enerji verdiği düşünülür ama durum tam tersidir. Kafein miktarı yüksek olan çay ve kahve gibi içecekler sizin kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Kafeinin vermiş olduğu uyanıklık ve dinçlik hali 1-15 saat kadar sürer. Kafeinin etkisi geçmeye başladıktan sonra da siz kendinizi yorgun hissetmeye başlarsınız.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Yorgunluk Yapan Besinler Hangileridir?” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar