Yumurta Kabuklarını Atmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün!

Sağlık/Hastalıklar 27 Ocak 2017
299

Yumurta kabuklarının hiç bir işe yaramadığı düşünülür ve her zaman çöpe atılır. Ama yumurta kabuklarının en az yumurtanın kendisi kadar faydaları olduğu artık kanıtlanmış durumda. Bu gün sizlere yumurta kabuklarının faydaları konusunda çok önemli bilgiler vermek istiyorum. Ben de yumurta kabuğunun faydalarını bilmediğim için çöpe atıyordum. Ama artık yumurta kabuklarını ben de değerlendireceğim.

Yumurta Kabuğunun Faydaları

yumurta_kabugu

Yumurta kabuğu kompostlama işlemi için idealdir. İçerisinde bulunan konsantre mineraller sayesinde toprağın çok daha sağlıklı ve verimli olmasını sağlar.

yumurta_kabugunun_yararlari

Tarımda toprakta bulunan zararlı haşereler için zirai ilaç amaçlı kullanılan doğal malzemelerden bir tanesi de yumurta kabuğudur. Yumurta kabuğu haşerelerin bitkilere zarar vermesini önler. Yumurta kabuklarını bahçenize veya saksınıza ufalayıp koyarak, özellikle solucanları bitkilerinizden uzak tutmuş olursunuz. Üstelik kimyasal kullanmamış olmanız da artı bir avantaj olur.

yumurta_kabugunun_faydalari

Yumurtanın kendisinde olduğu kadar, kabuğunda da bol miktarda kalsiyum bulunur. Kalsiyum özellikle kemikler için son derece faydalıdır ve yumurta kabuğunda %95 oranında kalsiyum bulunur. ayrıca yumurta kabuğu, kalsiyumun yanı sıra magnezyum, manganez, demir, bakır, bor, kükürt, molibden, silikon, çinko ve bunun gibi pek çok faydalı besin ögesini de barındırdığı için kemik yoğunluğunun artırılmasında çok fayda sağlayacaktır. Orta boy bir yumurta kabuğunda 1 çay kaşığı toz çıkar ve 85 mg kalsiyum içerir. Bu da vücudun günlük kalsiyum ihtiyacı için yeterlidir. Yalnız kalsiyum alırken, (fazla kalsiyum alımı kas kramplarına neden olabileceğinden dikkatli tüketilmeli) potasyum içeren şeftali, portakal, özellikle de muz gibi meyvelerle dengelenmelidir.

yumurta_kabugunun_cilde_faydalari

Yumurta kabuğunun içinde bulunan kalsiyum, cilt problemleri üzerinde de de son derece etkilidir. Yumurta kabuğu maskesi cilt beyazlatma konusunda son derece başarılıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Yumurta Kabuklarını Atmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün!” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar