Zamanı Doğru Yönetmek İçin 15 Altın Kural

Güncel/Aktuel 28 Kasım 2015
440

Zaman.. Hepimizin kolayca harcadığı ve asla bitmeyeceğini düşündüğümüz, ama maalesef sınırlı olan en değerli kaynakların başında yer alan kavram. Her ne kadar bazıları vakit nakittir dese de, zaman asla para ile satın alınmayan, geçip gittiğinde durdurulamayan ve geri dönüşü olmayan kısıtlı kaynakların başında yer alıyor. Ne kadar zengin olursanız olun, geçen zamanı veya yılları geri getirebilme şansınız asla ve asla yok. Bu sebeple elimizdeki sınırlı kaynağı en iyi şekilde kullanmayı bilmemiz gerekli. Buna isterseniz zamanı doğru kullanmak, isterseniz de zamanı yönetmek deyin.. Ama zamanı en doğru ve verimli bir şekilde kullanın. Peki zamanı doğru kullanmanın veya doğru yönetmenin bizlere faydası nedir ?

Zamanı Doğru Kullanmanın/Yönetmenin Faydaları

Zamanı iyi ve doğru kullanmak/yönetmek gerçekten de son derece önemlidir. Öncelikle zamanı iyi ve doğru kullanmak hayat standarlarımızı artırır. Eğer zaman doğru kullanamaz isek, hayat kalitemiz düşecek ve daha stres dolu bir hayata sahip olacağız. Elbette stres de pek çok sağlık sorununun baş kaynağı olarak karşımıza çıkacak.  Zamanı boş yere harcarken hem enerjimiz boşa gicek hem de maddi anlamda kayba uğrayacağız. Bu ve buna benzer sorunları yaşamamak adına, zamanı doğru kullanmak gerekli. Bu günkü makalemde sizlere, zamanı doğru kullanmanın 15 alın kuralını vereceğim.

zamani_dogru_yonetmek

Zamanı Doğru Kullanmak/Yönetmek İçin 15 Altın Kural

Zamanı doğru kullanmak ve yönetmek kişiler açısından öğrenilebilir bir olgudur. Bu sebeple de size faydalı olacağını düşündüğüm önerilerim olacak. Bakalım size önerimiz olan altın kurallarımızda neler mevcut. Zamanın çok kıymetli bir hazine olduğunu tekrar hatırlatıyorum ve önerilerimin çok işe yarayacağını düşünüyorum.

Günün Sadece Bir Kaç Saatini Planlayın

Tüm günü planlamak sandığınızın aksine çok işinize yaramayacak. Günü bir kaç saatini planladığınızda, beklenmeyen olaylar karşısında da daha tedbirli olabilme şansını yakalarsınız.

zamani_dogru_kullanmak

Çalışmak İstediğinizde Çalışın İstemediğiniz Zaman Kendinizi Zorlamayın

Bazı insanlar çalışarak kendisini tüketmek konusunda oldukça gayretlidir. Ama bu veriminizin düşmesine neden olur. 9-5 mesaisinde olanlar için bu durum her ne kadar geçerli olamasa da en azından çalışmak istemedikleri zamanlarda en kolay işleri yapmaları ve enerjilerini boşa harcamamaları verimin düşmesini engelleyecektir.

Zamanınıza Önce Kendiniz Saygı Gösterin Sonra da Başkalarının Saygı Göstermesini Sağlayın

Zamanınızın kıymetini bilin ki, başkaları da sizin zamanınıza saygı duymayı öğrensin. Aynı zamanda herkesi mutlu etmeye çalışmayın.Çünkü bunun kimseye faydası olmayacağı gibi sizin mutsuz olmanıza neden olacak. Bu da sizin veriminizin düşmesi için yeter de artar bile. Zamanız son derece değerli. Bu sebeple zamanınıza öncelikle kendiniz saygı duyun.

zamani_dogru_kullanmanin_puf_noktalari

Önceliklerinizi Belirlerken Son Derece Titiz Olun

Zamanı iyi yönetmek ve doğru kullanmak, önceliklerinizi belirlerken göstereceğiniz titizlikle doğru orantılıdır. Öncelikleri belirlemek sadece sıkıcı şeylere ve çalışmaya vakit ayırmak anlamına gelmiyor. Zamanınızı öyle planlayın ki sıkıcı şeyler için ayıracak bir dakikanız olmasın. Ama çalışma aralarında eğlenmeye de vakit ayırabilecek durumda olun. Ayrıca enerjinizi toplamak için uykunuza yeteri kadar vakit ayırın. İşinize de sadece verimli olabileceğiniz kadar zaman ayırın. Bu sayede çok daha kaliteli bir hayat yaşama başlayabilirsiniz.

Tek bir İşe Odaklanın ve Bir Anda Her İşi Birden Yapmaya Kalkışmayın

Belirli bir süre içerisinde bütün işlerinizi yapıp bitirmeye çalışmak sadece sizi bitirir. Böyle bir durumda enerjiniz kısa süre içerisinde tükeneceğinden verimli olmayı unutun. Zamanı doğru kullanmak için yapmanız gereken şey, günü saatlere bölüp her iş için ayrı zaman ayırmak ve süre diliminde sadece o işinize odaklanmak. Bu sayede, çok daha başarılı, mutlu ve verimli olabilirsiniz.

zamani_dogru_kullanmanin_altin_kurallari

Kendinize Çalışma Rutini Oluşturun ve Ona Uyun

Kendinize çalışma rutini hazırlamanız ve bu rutine düzenli olarak uymanız belli bir süre sonrasında vücudunuzun ve beyninizin de bu rutine alışmasını sağlayacaktır. Bu rutinle birlikte tek bir işe odaklanıp çalışmaya başlamanız çok daha verimli çalışmanızı sağlar.

Çalışmalarınız İçin Zaman Sınırı Koyun

Zamanın sınırlı olduğu durumlarda odaklanmak daha kolaydır. Bu sebeple çalışmalarınız için belli bir zaman sınırı koymanız ve üstteki iki maddeyi de birlikte uygulamanız zamanı çok daha etkin ve verimli kullanmak açısından son derece önemlidir.

zamani_verimli_kullanmanin_altin_kurallari

Küçük görevlere Öncelik Verin

Uzun zaman alan görevleri yapmak her zaman sıkıcı ve yorucudur. İşe başladığınız da öncelikle küçük ve daha az vakit alacak olan görevleri yapın. Bu sayede beyin bir sonraki görevi yapabilmek için daha fazla hormon salgılayacaktır. Bu da sizin momentum kazanmanız açısından son derece iyi bir yöntemdir.

İlk Seferde Mükemmeli Bulamaya Uğraşmayın

Herkes işini mükemmel yapmak ister ama, ilk seferde bu her zaman mümkün olmayabilir. Görevleri tamamladıktan sonra tekrar gözden geçirip hataları düzeltmek ilk seferde işinizi mükemmel yapmaya çalışmaktan çok daha kısa zaman alacaktır. Aynı zamanda bu şekilde çalışmanız sizi büyük bir stres yükünden de kurtaracaktır.

verimli_calismanin_puf_noktalari

Uzun Saatler Boyu Çalışarak Verimli Olmayı Beklemeyin

Çok çalışmak çok verimli ve başaralı olacağınız anlamına gelmez. Bu algı belki de okul yıllarınıza dayanıyor olabilir ama bu algıdan bir an önce kurtulmanızda fayda var. Burada sınırlı zamanda daha iyi odaklanma sağlanır maddesini yeniden hatırlatmak isterim.

Çalışmalar Arasında Mola Vermek İyidir

Hiç birimiz makine değiliz. Çalışma sırasında yorulmak ve dinlenmeye ihtiyaç duymak son derece normaldir. Saat başına 5-10 dakika mola vermek enerjinizi toplamanıza yardımcı olur. Bu da daha verimli çalışmak için kesinlikle gereklidir.

verimli_calismanin_15_altin_kurali

Dikkatinizi Dağıtanların Bir Listesini Çıkarın

Çalışma sırasında sizin odaklanmanızı engelleyen ve dikkatinizin dağılmasına neden olan şeylerin listesini yapmanız farkındalık açısından önemlidir. Dikkatinizi dağıtanların neler olduğunu bilirseniz onlarla başa çıkmanız daha kolay olacaktır. Yaptığınız listeyi görebileceğiniz bir yere asın ve dikkatinizi dağıtan şeyler konusunda tedbirler alın.

Her Görev İçin Zaman Limiti Belirleyin ve Bu Limite Uyun

Yapmanız gereken görevler için ne kadar sürede bitireceğinize dair bir zaman limiti belirleyin ve işinizi bu zaman içinde bitirmeye gayret edin. İlk zamanlar bu uygulama size çok keyifli gelmese bile işinizi zamanında veya belirlediğiniz zamandan önce bitirmeye başladığınızda bundan büyük bir keyif alacağınızı unutmayın.

zamani_dogru_kullanmak_icin_oneriler

Geçmişi Bir Kenara Bırakın

geçmişteki başarılı veya başarısız işleriniz ile kafa yormayı bir kenara bırakın. Dün geçmişte kaldı. Bu gün ise odaklanmanız gereken tek zaman dilimi. Geçmişi bir kenara bırakmanız fazladan kafanızı meşgul eden ve enerjinizi emen kötü enerjiyi de hayatınızdan çıkarmanız anlamına gelir. Yani geçmişe takılıp kalmak boş yere vakit kaybından başka bir şey değildir. Bu güne odaklanın ve çalışın.

Delegasyonu Kendi Avantajınıza Kullanın

Delegasyonun sözlük anlamı bir kişi veya kurumun bir işi yapma sorumluluğunu, bahsedilen işin sorumluluğunu almaya gönüllü olan bir başka kişi veya kuruma devretmesidir. Eğer sizin çalışma ortamınızda yapacağınız işi sizden daha iyi yapacak bir gönüllü var ise, siz de sevdiğini bir işi yapmaya gönüllü olabilirsiniz. Delegasyon bu sayede çok daha verimli işler yapılmasına neden olacaktır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Zamanı Doğru Yönetmek İçin 15 Altın Kural” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
114

Sponsor Bağlantılar