Zencefil Nasıl Kullanılır ?

Şifalı Bitkiler 27 Aralık 2013
1629

Zencefil Nasıl Kullanılır ?
Zencefil Nasıl Kullanılmalıdır,Zencefilin Kullanımı,Zencefil Kullanımı,Zencefilin Kullanım Şekli,Zencefil Çocuğa Verilir mi
Son zamanlarda, özellikle kanserle mücadele konusundaki faydaları ile, sıklıkla gündeme gelen zencefilin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Yapılan bilimsel çalışmalar da zencefilin, kanser hastalığı başta olmak üzere, kansere benzer pek çok tehlikeli hastalıkta destekleyici tedavi olarak kullanılabileceğini göstermekte. Burada önemli olan, zencefil nasıl kullanılır sorusunun cevabını vermektir. Bu günkü makalemizde, sizlere zencefilin faydaları konusunu değil, zencefilin kullanım şekli konusunu paylaşmak istiyoruz sizlerle.

 

Zencefil Nasıl Kullanılır
Zencefil Nasıl Kullanılır

Zencefil Nasıl Kullanılmalıdır,Zencefilin Kullanımı,Zencefil Kullanımı,Zencefilin Kullanım Şekli,Zencefil Çocuğa Verilir mi
Öncelikle sizlere zencefil ne şekilde kullanılır konusundan bahsedelim.
*  Taze zencefili dilimleyerek, 1 fincan sıcak çayda bekletin. bir süre demlendirdikten sonra için.
* Toz halindeki zencefili, doğal bal ile karıştırıp, tüketebilirsiniz.
* Ya da yukarıdaki iki seçeneği birleştirip, bal ve toz zencefil karışımını çayın içine ekleyerek son derece etkili bir kür elde edebilirsiniz.
*Bunlar dışında özellikle gebelerde, toz zencefili, 1 gr lık dozarda, direk olarak kullanılabilir. 
* Bütün bunları yapamıyorsanız, zencefili, yemeklerde ve pastalarda kullanabilirsiniz.
* En önemli konu, zencefili taze olarak kullanmanızdır. Taze zencefil bulamadığınız durumlarda, toz zencefil kullanabilirsiniz.
Evet…Gelelim Zencefilin kullanım dozlarına ;
Sizlere hatırlatmak istediğimiz çok önemli bir konu konu var.  Zencefilin her ne kadar mucizevi etkilerinden bahsedilse de, 2 yaş altı çocuklara verilmesi sakıncalıdır. Bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekir.
*
2 Yaş Üzeri Çocuklarda Kullanımı ; Zencefil 2 yaşın üzerindeki çocuklarda bulantılara karşı, colit ve bağırsak ağrılarına karşı kas ve baş ağrılarında karşı kullanılabilir. 20-25 kg a kadar olan çocuklar bir yetişkine verilecek dozun 3 de 1 i kadar bir doz almalıdırlar. 70 kg ağırlığındaki bir birey yetişkin olarak kabul edilmektedir.
Yetişkinlerde Zencefil Kullanımı : Yaetişkin olsanız da, günlük zencefil tüketiminiz 4 gramı gememelidir. Bu önemli konuyu sizlere hatırlattıktan sonra, zencefilin hangi durumlarda nasıl kullanıldığını anlatalım.

* Bulantı ve Gaz Şikayetleri İçin Zencefilin Kullanımı ;  Günlük “yiyeceklerle birlikte olmak koşuluyla” 2-4 gr arasında zencefil alınmalıdır. Eğer toz halinde alınacaksa 0.25-1 gr arasında toz 1.5-3.0 mL suyla (bu 30-90 damla demektir) karıştırılır.
* Soğuk Algınlığında, Baş Ağrılarında, veya Grip Gibi Hastalıklarda Kullanımı; 2-3 dilim yaş zencefil veya 0.5 gr toz zencefil çay ve bal karışımına atılarak sıcak alınır. Bu seans günde 2-3 kere tekrarlanır.
* Adet Sancılarının Giderilmesinde Kullanımı ; günlük 1 gr toz zencefil alınabilir bu tos zencefil 20-30 damla suyla extrakt haline getirilir ve 3-4 defada tüketilir. İstenirse bal veya tatlı ile karıştırılabilir.
Zencefil Nasıl Kullanılmalıdır,Zencefilin Kullanımı,Zencefil Kullanımı,Zencefilin Kullanım Şekli,Zencefil Çocuğa Verilir mi

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Zencefil Nasıl Kullanılır ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar